Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
WAGA POD KONTROLĄ


Nie upodabniaj się do jabłka


Prawie 50 proc. kobiet i około 30 proc. mężczyzn cierpi na otyłość brzuszną, która bardzo sprzyja rozwojowi zaburzeń kardiologicznych i metabolicznych.
Otyłość w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci stała się najczęstszą chorobą cywilizacyjną, a zarazem jednym z najistotniejszych problemów zdrowotnych współczesnej medycyny. Zachorowalność na otyłość traktowana jest obecnie przez lekarzy jako  osobna jednostka chorobowa. Liczba zachorowań - z powodu nieodpowiedniego stylu życia i niezdrowego odżywiania oraz predyspozycji genetycznych - bardzo szybko rośnie.

Szacuje się, że obecnie w Europie jest 150 milionów otyłych osób dorosłych. Wśród europejskich grubasów jest coraz więcej Polaków. Otyłość jest powszechnie i od dawna uznanym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy typu 2. Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że przy otyłości zasadnicze znaczenie ma typ sylwetki i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Najbardziej zagrożone chorobami układu sercowonaczyniowego i cukrzycą typu 2. są osoby, u których tkanka tłuszczowa gromadzi się wokół talii, czyli u których występuje tzw. otyłość brzuszna, kształtująca sylwetkę typu jabłko. Wartościami granicznymi prawidłowego obwodu talii dla mieszkańców Europy są: 88 cm dla kobiet i 102 cm dla mężczyzn. Przyjmując te kryteria, aż 48 proc. Polek i 27 proc. Polaków cierpi na otyłość brzuszną.

Tłuszczyk śródbrzuszny robi wiele zamieszania

Podskórna tkanka tłuszczowa różni się zasadniczo od śródbrzusznej tkanki tłuszczowej, czyli tzw. tłuszczu trzewnego, zlokalizowanego głęboko w obrębie jamy brzusznej, gdyż zupełnie inny jest jego wpływ na funkcjonowanie organizmu.


...
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.