Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ZGŁOŚ SIĘ DO PULMONOLOGA


Senny zabójca diabetyków


Aż 70% pacjentów z cukrzycą typu 2. cierpi na obturacyjny bezdech senny. U osób z bezdechem sennym prawdopodobieństwo rozpoznania cukrzycy wzrasta nawet do 70%!Ten ścisły związek pomiędzy obturacyjnym bezdechem sennym i cukrzycą typu 2. potwierdzają badania na grupie pacjentów z cukrzycą typu 2.

Objawy bezdechu sennego mylone są często z objawami cukrzycy

Niektóre objawy obserwowane w cukrzycy i bezdechu sennym są bardzo podobne, dlatego bardzo często przypisywane są tylko jednej z tych chorób, najczęściej cukrzycy. Świadomość wagi problemu bezdechu sennego w środowisku lekarzy jest w dalszym ciągu niedostateczna, a takie symptomy jak: zmęczenie, nadmierna senność dzienna, częste oddawanie moczu w nocy, nieprawidłowy profil ciśnienia tętniczego, a także otyłość rzadko kojarzone są z nieleczonym bezdechem.

Warto pamiętać, że wyrównanie metaboliczne cukrzycy jest trudniejsze jeśli u pacjenta współistnieje nieleczony bezdech senny - mówi dr n. med. Jacek Wolf z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Obturacyjny bezdech senny najczęściej dotyczy mężczyzn, po 40. roku życia, z nadwagą lub otyłością.

W grupie ryzyka są też osoby z cukrzycą typu 2., nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową oraz po przebytych udarach mózgu. Znacznie rzadziej schorzenie dotyka kobiet przed menopauzą i nieletnich/młodych dorosłych, jednakże z uwagi na istotny wzrost otyłości Polaków również w tych grupach obserwowana jest zwiększająca się zachorowalność na bezdech senny.


...
... pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.