Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
TERAZ POZIOMY CUKRU SĄ W NORMIE


Darowane nowe życie


Taka sama, a jednak inna. Henryka Krzywonos-Strycharska ? legendarna tramwajarka, sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, która zatrzymując tramwaj 15 sierpnia 1980 r. zapoczątkowała strajk komunikacji Trójmiasta - zrzuciła z siebie 53 kilogramy i pozbyła się cukrzycy.


Wciąż nie ma się w co ubrać?


- Jesteśmy narodem, który się wstydzi. Wciąż kłamiemy – z różnych powodów… Często z błahych, zupełnie niepotrzebnych powodów. Staram się być inna. Żartowałam z mojej otyłości. Na przykład w sklepie pytałam ekspedientkę: nie ma pani ładnego swetra dla słonia? – Dla słoni nie mamy – odpowiadała skonsternowana. – A dla mnie? Starałam się rozładować tę sytuację. Pamiętałam, że w innym sklepie sprzedawczyni mówiła: takich numerów jak dla pani, to nie mam – opowiada Henryka Krzywonos.

Czegóż to nie robiła, żeby schudnąć. Miesiącami nie jadła chleba, nawet ani jednej kromki. Nie jadła w ogóle ziemniaków… Stosowała różne diety. Nic to nie dawało. Jeśli udało się zrzucić kosztem największych wyrzeczeń 10 kilogramów, za jakiś czas wszystko wracało do normy, czyli do poprzedniej masy ciała. Ba, nawet waga wskazywała kilka kilogramów więcej niż zrzed kuracją odchudzającą. Efekt jo-jo? Uważa, że to nawet za mało powiedziane.

Zdecydowała się na operację

- Decyzję podjęłam w jednej chwili – wspomina. - Zdecydowałam się na operację. Uznałam, że żadne tam baloniki. Przeszukałam cały Internet. Przeczytałam co ludzie piszą o balonikach. Wiedziałam już wcześniej, że jedna z moich koleżanek miała balonik, którego żołądek absolutnie nie zdzierżył. Postanowiłam to zrobić radykalnie. Wiedziałam, że nie wykonam tego w Gdańsku. Tu mnie wszyscy znają, stąd pochodzę. Oczywiście wiedziałam, że nie będę tego ukrywać, ale moja otyłość krępowała mnie w Gdańsku. To nie jest przyjemne, kiedy idzie się ulicą i ludzie się oglądają, komentują, mówią: popatrz na tą grubą…

- Zrobiłam to dlatego, że już nie mogłam chodzić. Było mi wstyd moich dzieci, kiedy musiałam je prosić, aby ktoś zawiązał mi buty. Niby robiłam to z uśmiechem, ale co ja tam czułam w środku, nikt tego nie wie. Prosiłam: synu, weź zawiąż starej matce buty. I on to robił. Ale mnie było tak strasznie wstyd, że nie wiedziałam, co mam ze sobą zrobić… Albo zwracałam się do męża o coś… Zaczynałam prosić o podstawowe rzeczy. Nie mogłam wykonywać niektórych podstawowych czynności bez pomocy męża. Czułam się bardzo skrępowana. Postanowiłam to zrobić dla siebie, ale trochę wbrew mężowi. On nie chciał się zgodzić.

Lecznicę wyszukała w Internecie

Wybór padł na Ośrodek Chirurgicznego Leczenia Otyłości Olbrzymiej i Chirurgii Metabolicznej Samodzielnego Publicznego ZOZ w Łęcznej koło Lublina. Tę placówkę wyszukała w internecie. Miała już trudności z chodzeniem. Decyzję podjęła szybko. Operację przeprowadzono w marcu ub. roku.


...
... pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.