Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Glukoza sposobem na raka


Polscy naukowcy pracują nad lekiem, który może mieć przełomowe znaczenie w walce z rakiem. Sposobem na częstą bezradność lekarzy w leczeniu nowotworów mogą być nanocząsteczki polisacharydowe wypełnione cytostatykiem.


Jak informowała „Gazeta Wyborcza” (25 kwietnia br.), skuteczność tych nanocząsteczek w przypadku myszy okazuje się wyjątkowo wielka. Naukowcy porównują je do pocisków samosterujących; po dotarciu do komórek rakowych mają je rozbrajać i niszczyć.

Nanocząsteczki stosuje się w medycynie od kilku lat. Te mikrokapsułki wykorzystuje się do transportu leków w organizmie. Jednakże mają mankamenty: są nietrwałe – szybko się rozpadają; szybko pokrywają się białkami osocza, co alarmuje układ odpornościowy – organizm wysyła komórki żerne i w kilka minut nanocząsteczki są usuwane. To może się zmienić.

Trzy lata temu prof. Tomasz Ciach z Politechniki Warszawskiej wpadł na pomysł, aby „zwinąć” nanocząsteczkę, a w jej wnętrzu umieszczać leki przeciwnowotworowe. Takie opakowanie jest stosunkowo trwałe, łatwe w produkcji. Komórki rakowe „karmią się” glukozą. Tę słabość komórek rakowych do glukozy może być przydatna pacjentowi onkologicznemu. Prof. Ciach otoczył swoje nanocząsteczki cukrowymi polisacharydami, a do środka włożył właściwy lek. Okazało się, że jego stężenie wzrosło z 20 proc., jak w standardowej terapii celowej, do o 500 proc. większego. Nawet mniejsza dawka leku skutkuje znacznie większym efektem.

Do nanocząsteczki można wkładać też bardzo silne lekinowotworowe, bez negatywnych konsekwencji dla organizmu.

Prowadzone badania na myszach są bardzo kosztowne, a trzeba przeprowadzić ich sporo.

Pozostaje wierzyć, że znajdą się na nie pieniądze i wreszcie medycyna znajdzie skuteczny oręż w walce z rakiem.(k-i)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.