Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
LECZĄ I ODCHUDZAJĄ


Inkretyny znowu nieobecne


Od 1 maja br. obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Nadal nie ma na niej od dawna oczekiwanych leków inkretynowych.


Leki inkretynowe są w aptekach, co nie znaczy, że są dostępne.


Stosowane od wielu lat w wielu cywilizowanych krajach, zwłaszcza w Europie i USA, są także dostępne od kilku lat w Polsce. Tyle że jesteśmy jedynym krajem w Unii, który ich nie refunduje. Aby zrealizować receptę w aptece Polak z cukrzycą musi się liczyć z kilkusetzłotowym wydatkiem w skali miesiąca. Na to mogą pozwolić sobie tylko dobrze sytuowani chorzy na cukrzycę typu 2.

Leki inkretynowe cieszą się wielkim uznaniem diabetologów, także polskich. Nie tylko że obniżają poziom cukru we krwi, to jeszcze sprzyjają, czy wręcz obniżają masę ciała, a zatem zmniejszają insulinooporność. Przedłużają funkcje trzustki.

- Leki inkretynowe oferują możliwość skutecznego leczenia cukrzycy, przy jednoczesnej redukcji masy ciała i znikomym ryzyku hipoglikemii – mówił już w roku 2010 prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia, mimo obietnic wprowadzenia inkretyn na listę leków refundowanych jeszcze poprzedniej szefowej resortu Ewy Kopacz, nadal zwodzi pacjentów i lekarzy. Od dawna zapewnia Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, grupujące tysiące chorych, że „cukrzyca stanowi szczególny przedmiot troski resortu zdrowia” i deklaruje, że „nadal prowadzone jest postępowanie refundacyjne dla wniosków o objęcie refundacją i ustalenie ceny urzędowej leków z grupy inhibitorów DPP-4 oraz analogów GLP-1, tzw. leków inkretynowych”. I resort zdrowia wciąż potwierdza: „W najbliższym czasie Minister Zdrowia podejmie decyzję w zakresie refundacji ww. produktów leczniczych, biorąc pod uwagę opinie ekspertów oraz możliwości finansowe płatnika publicznego”.


...
... pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.