Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
DOMOWE SANATORIUM


Masaż dłoni


Każda osoba chorująca na cukrzycę w ramach samokontroli musi korzystać z glukometru. Stosowanie tego przyrządu wiąże się z nakłuwaniem palca, z którego pobieramy krople krwi do badania.


Głaskanie strony grzbietowej ręki


Rozcieranie kciukami


Rozcieranie spiralne


Jest to konieczna czynność powtarzana kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Dlatego diabetyk powinien masować obolałe i często twarde palce dłoni. Do tej czynności niezbędna będzie oliwka i współpraca osoby, która wykona masaż.

Przed rozpoczęciem należy wykonać podstawowe czynności: przed każdym masażem umyj ręce mydłem, zdejmij pierścionki, bransoletki, zegarek.

Masaż nie może boleć, więc wykonuj go z wyczuciem, wolno i rytmicznie. Ruchy powinny być zręczne, dokładne i sprężyste. Należy je wykonywać w sposób ciągły, bez odrywania dłoni od powierzchni masowanej. Każdy ruch wykonaj 7-10 razy.

Etap II

Masaż grzbietowej strony ręki

Masażysta podtrzymuje rękę przy palcach, a drugą ręką masuje dłoń od strony stawów śródręczno-paliczkowych do stawu nadgarstkowego.

Głaskanie – wykonujemy opuszkami palców, całą powierzchnią dłoni, kłębem i kłębikiem. Ruch posuwisty w przód oraz ruchy na prawą i lewą stronę ręki.

Rozcieranie – opuszkami palców, całą dłonią. Rozcieramy ruchem spiralnym przestrzenie międzykostne. Ruch spiralny wykonywany jest dwoma kciukami, każdy w inną stronę.

Na stronie grzbietowej nie wykonujemy ugniatania.

Kończymy głaskaniem i przechodzimy do etapu III-go.

Etap III

Masaż strony dłoniowej ręki

Rękę przytrzymujemy za palce do góry stroną dłoniową. Rozpoczynamy jak zawsze głaskaniem – całą powierzchnią dłoni i stroną grzbietową, od paliczków do nadgarstka środkiem dłoni.

Rozcieranie – ruchami okrężnymi kciuków, kostkami palców, opuszkami palców.


...
... pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.