Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Spada sprzedaż leków refundowanych


– Polski rynek farmaceutyczny, rynek apteczny bardzo się zmienił, ponieważ na rynku leków refundowanych jest duża zapaść. Rynek znacznie się zmniejszył – powiedział agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Kula, prezes firmy Pharma Expert.

Sprzedawcy narzekają na regulowane przez państwo marże. Od 1 stycznia 2012 r. wprowadzono takie same ceny i odpłatności w każdej polskiej aptece za wydawany ten sam specyfik z listy leków refundowanych. Zdaniem właścicieli aptek ustalony system naliczania marż aptecznych tylko do limitu refundacji jest bardzo dla nich niekorzystny. Ich zdaniem Polska jest jedynym krajem Unii, który założył aptekarzom taki sztywny gorset. Analitycy IMS Health informują, że średnia marża apteczna na leki refundowane w Polsce spadła w roku 2012 do poziomu 13,5 proc.

W roku 2012 i w roku minionym sprzedaż leków refundowanych spadła o 4 mld zł. Rynek farmaceutyczny obwinia za to resort zdrowia. Ten jednakże uważa, że mniejsza sprzedaż leków, to zjawisko korzystne, świadczące także o obniżeniu poziomu marnotrawstwa - wyrzucania leków.

Apteki próbują ratować się parafarmaceutykami. Ilość leków sprzedawanych bez recepty stale rośnie. W ubiegłym roku sprzedaż w aptekach osiągnęła poziom 27,6 mld zł, z czego parafarmaceutyków sprzedano za blisko 11 mld zł. Różne suplementy łagodzą skutki zmniejszenia dochodów polskich aptek.

Jak widać apteki sobie jakoś radzą. Nie słychać, aby ich ubywało, aby bankrutowały. Lekarstwa zawsze były artykułem pierwszej potrzeby. I to pozostanie na zawsze.(anka)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.