Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
OD REDAKCJI


Upartego i kijem nie pokonaRząd patrzy na służbę zdrowia przez pryzmat Narodowego Funduszu Zdrowia. Widać wyraźną kolizję między potrzebami a możliwościami. To, co deklaruje resort zdrowia wydaje się być dalekie od rzeczywistości, od oczekiwań chorego. Tak jak oderwana od praktyki jest ustawa o prawach pacjenta, a zwłaszcza jej przestrzeganie na co dzień.

Dlatego tak ważne są działania organizacji samopomocowych chorych, rozmaitych stowarzyszeń pacjenckich. I choć są one ukierunkowane na to wszystko co wiąże się ze schorzeniami ich członków, co bywa często egoistyczne, to przyglądają się wszystkiemu, patrzą władzy na ręce, w trosce o swoje zdrowie obserwują pracę lecznic.

Niedawno byłem gościem małżeńskiej pary - działaczy z małego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków we wsi Samborowo w województwie warmińsko-mazurskim. W tym numerze naszego magazynu poświęcamy sporo miejsca na prezentację tego co robią, bo przykład to budujący i godzien rekomendacji.

Państwo Elżbieta i Edward Miecznikowie – nomen omen rodzice dwóch lekarzy (synowe także są lekarkami) i dwóch córek, z których jedna jest magistrem fizjoterapii, druga ekonomistką, oraz ratownika medycznego po UM w Łodzi – robią kawał dobrej roboty dla swojego środowiska, a zwłaszcza dla chorych, nie tylko w ich gminie. Postanowili na przekór wszystkim utworzyć poradnię diabetologiczną w Ostródzie; wbrew tym, którzy nie dostrzegają ich determinacji w walce o stworzenie takiej placówki dla co najmniej 3 tysięcy chorych na cukrzycę. Nikt im nie przeszkadza, nikt nie kwestionuje potrzeby stworzenia takiej poradni, ale też nikt, lub prawie nikt im nie pomaga. Zostali pozostawieni niemal sami sobie. A samotność jest jak bezkres.

Ale nie zrażają się. Walczą. Może jest to droga małych kroków, ale prowadzi do wytyczonego celu. Dostęp osób z cukrzycą do diabetologa stał się ich i całego zarządu koła celem numer jeden. Konsekwentnie dochodzą swoich praw do leczenia. Są uparci. A upartego i kijem nie pokona. Dopną swego, na pewno. „Pen” będzie ich wspierał. Choćby tylko zachęcając dobrym słowem.Andrzej Karnowski
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.