Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
PYTANIA O CUKRZYCĘ


Złe i dobre poziomyOd dwóch lat mam cukrzycę typu 1. Aktualnie 4. dzień leżę z gorączką, prawie nic nie jem, tylko dużo piję i często oddaję mocz. Boli mnie brzuch. Lekarz przepisał mi antybiotyk. Czy mam go przyjmować? O ile powinienem zmniejszyć dawkę insuliny?

Tak, antybiotyk należy przyjąć. Natomiast zmniejszanie dawki insuliny nie jest wskazane. Z objawów wynika, że może to być stan kwasicy ketonowej. Bezwzględnie należy oznaczyć poziom cukru we krwi i zbadać mocz na zawartość cukru i acetonu. Po wykonaniu oznaczeń proszę pilnie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

 

Gdy zaczęłam chorować na cukrzycę, to jednocześnie stwierdzono u mnie kwasicę ketonową. Co jest przyczyną tego, że u niektórych diabetyków występuje kwasica?

Kwasica ketonowa powstaje w stanach ostrego niedoboru insuliny. Gdy brakuje insuliny, to zamiast glukozy zostają spalane tłuszcze. Produktami nieprawidłowego spalania tłuszczów są tzw. ciała ketonowe, których obecność można stwierdzić badaniami krwi lub moczu. Każdy przedłużający się stan niedoboru insuliny grozi rozwojem kwasicy, np. jeśli pacjent wstrzyknie sobie za mało insuliny w czasie trwania chorób infekcyjnych.

 

Mam 72 lata. Na cukrzycę choruję ósmy rok. Od roku w żadnym badaniu moczu nie miałem cukru, chociaż poziomy cukru we krwi bywają u mnie dość wysokie.  Czy to skutek niedokładnych oznaczeń w laboratorium?


...
... pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.