Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Żółta epidemia


O wirusowych zapaleniach wątroby typu C mówi się rzadko, choć są równie groźne jak inne rodzaje potocznie nazywanych ?żółtaczek?.


Wątroba jest jednym z największych naszych organów wewnętrznych, waży prawie dwa kilogramy. Pełni wiele bardzo ważnych funkcji, w tym pochłania i neutralizuje różne trucizny, wytwarzane lub dostarczane do organizmu. Musimy o nią dbać, ponieważ nie można bez niej żyć. Ta nasza oczyszczalnia narażona jest na ataki wielu różnych wirusów hepatotropowych, oznaczonych symbolami od A do G.

Najczęściej występują trzy pierwsze typy wirusów: A, B i C, ale zwykle mówi się o pierwszych dwóch, choćby przy okazji cyklicznych akcji szczepień pod hasłem „Żółty Tydzień“. O wirusowym zapaleniu wątroby typu C wspomina się rzadziej, choć liczba zachorowań ciągle wzrasta. Powód? Brak szczepionki. Na Zachodzie prowadzi się intensywne badania, żeby ją stworzyć, ale trzeba jeszcze kilka lat poczekać.

To już epidemia

Tymczasem ten typ żółtaczki nabrał rozmiarów epidemii. Nieznana jest dokładna liczba chorych (ze względu na często utajony przez wiele lat przebieg choroby). Mówi się, że w Polsce może być nawet do półtora miliona zakażonych. To jakby cała Warszawa! Większość z tych ludzi powinna się leczyć, nim wirus HCV (od łac. Hepatitis C Virus – wirus wirusowego zapalenia wątroby) poważnie zniszczy wątrobę. Niestety, często leczą się dopiero w zaawansowanym stadium choroby, bo wcześniej nie wiedzą, że są chorzy.

Podstępne niszczenie


...
... pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.