Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
JAK UNIKNĄĆ UKŁUĆ OWADÓW


Bzykający problem


Kleszcze, komary, meszki, bąki (czyli ślepaki i muchy końskie) – to najbardziej znane owady, które potrafią nam latem dotkliwie dokuczać, zwłaszcza gdy wybierzemy się do parku, nad wodę, na działkę, wycieczkę czy biwak nad wodą. Warto wiedzieć, że atakują tylko samice, by pożywić się krwią (ludzi czy zwierząt), która jest im niezbędna do dalszego rozwoju, a konkretnie produkcji jaj.Wkłuwają się w skórę i do ranki wpuszczają nieco swej śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi oraz często (jak w przypadku kleszczy) ma właściwości znieczulające. Dermatolodzy podkreślają, że ukłucia owadów są jednymi z najczęstszych obrażeń skóry, niezależnie od wieku. Mechanizmy uszkodzenia zależą od rodzaju aparatu gębowego stawonoga (owada). Do głębszego uszkodzenia skóry dochodzi, gdy owad wydziela po ukąszeniu substancje toksyczne (np. kleszcz, bąk), powodujące lokalne zaburzenia krzepnięcia krwi. Na skórze powstają wtedy wybroczyny lub zmiany podobne do siniaka. Często pojawiają się bąble, pęcherze, zaczerwienienia.

Przyciąga je nasz zapach

Badania wykazały, że jest wiele czynników, które przyciągają do nas owady. Komary lokalizują  swoje ofiary, wyczuwając poprzez specjalne receptory źródło wydychanych substancji – dwutlenek węgla i ciepło. Wbrew obiegowym mniemaniom świeży pot ich nie wabi, ale produkty jego rozkładu przez obecną na skórze florę bakteryjną. Ponieważ ludzie różnią się między sobą składem wydzielanych substancji, niektórzy są dla komarów bardziej atrakcyjni od innych. Udowodniono, że istnieje ponad 300 różnych związków chemicznych, składających się na indywidualny „zapach“ człowieka....
... pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.