Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Emocje wokół listy


Sporo kontrowersji wzbudziła obowiązująca od 1 maja znowelizowana lista leków refundowanych. Niektóre leki, głównie dla osób po przeszczepach zdrożały z kilku zł do ponad tysiąca złotych, jak to jest w przypadku tabletek Valcyte, za które teraz trzeba zapłacić 1327 zł zamiast 3,20 zł jak dotychczas.

Wspomnianą podwyżkę Ministerstwo Zdrowia tłumaczy pojawieniem się na liście refundacyjnej pierwszego odpowiednika generycznego zawierającego substancję czynną valganciclovir lub mycophenolic acid. Tłumaczenie to jednak nie zadowala pacjentów przyzwyczajonych do dotychczasowych leków.

Powody do zadowolenia mają natomiast seniorzy (75+), bo bezpłatna lista leków została rozszerzona o 21 substancji czynnych na choroby serca i nadciśnienie. Ogółem, na wspomnianej liście jest już 112 substancji, o 44 więcej niż we wrześniu ubiegłego roku, kiedy wprowadzano program darmowych leków dla osób starszych.

Korzystne zmiany zaszły też na liście leków refundowanych. Chodzi tu w szczególności o: pojawienie się nierefundowanych dotychczas substancji czynnych (teriflunomide i alemtuzumab) w ramach programu leczenia stwardnienia rozsianego, dodanie leku combo (albaswir i grazoprewir) stosowanego w leczeniu przewlekłego WZW typu C, utworzenie programu leczenia zaburzeń motorycznych w zaawansowanej chorobie Parkinsona (lek będący połączeniem levodopy i carbidopy), przywrócenie leku zawierającego karboplatynę, stosowanego w chemioterapii.www.angora.com.pl
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.