Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ZAPOBIEGANIE I REHABILITACJA


Gdy stawy odmawiają posłuszeństwa


Reumatoidalnego zapalenia stawów nie można wyleczyć, ale można je hamować i zapobiegać jego rozwojowi


Wczesne oraz zaawansowane stadium reumatoidalnego zapalenia stawówAż trudno uwierzyć, że tak banalna czynność, jak odkręcanie wieczka słoika wymaga zaangażowania 20 stawów, a gra w siatkówkę aż stu. Bez sprawnie działających stawów nie ma mowy o wykonaniu najprostszych czynności dnia codziennego. Nalanie wody do szklanki, ubranie się, wyciśnięcie pasty do zębów czy umycie ich, to czynności za trudne, za ciężkie i wykraczająca poza możliwości chorych na schorzenia reumatyczne. Jak trudne jest życie z chorobą atakującą stawy, doskonale wiedzą o tym osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów.

Próbując opisać dolegliwości związane z bólem stawów, mięśni czy kości często używamy słowa „reumatyzm“. Tymczasem niewiele osób wie, że reumatyzm nie istnieje. Poprawne określenie, jakim powinniśmy się posługiwać to „choroby reumatyczne“, które obejmują około 200 jednostek chorobowych.

Reumatoidalne zapalenie stawów (łac. polyarthritis reumatoidea), określane również skrótem RZS, to właśnie jedna z najczęstszych i najbardziej agresywnych chorób reumatycznych. RZS jest przewlekłą, ogólnoustrojową chorobą zapalną, atakująca stawy, która w konsekwencji może prowadzić do trwałego kalectwa.

Reumatoidalnego zapalenia stawów nie można wyleczyć; można natomiast hamować i zapobiegać rozwojowi choroby.

Skąd się bierze? - nie wiadomo


...
... pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.