Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 16 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Higiena w profilaktyce stopy cukrzycowej


Zapobieganie pojawieniu się stopy cukrzycowej polega na leczeniu samej cukrzycy - lekami, dietą, ruchem, pielęgnacją, przy stałej kontroli stężenia glukozy, lipidów we krwi oraz jej krzepliwości. Pielęgnowanie stóp chorego na cukrzycę i wygodne buty mogą zapobiec poważnym uszkodzeniom stóp.W przypadku ran stosuje się przemywanie (lub krótką kąpiel) 0,1 % roztworem Rivanolu (8 -10 tabletek rozpuszczonych w 1l przegotowanej i ostudzonej wody), po czym zakłada się suchy, jałowy opatrunek.

Oto kilka porad dotyczących pielęgnacji stóp:

  • Myj stopy codziennie w letniej wodzie z mydłem tak, jak codziennie myjesz ręce;
  • Dokładnie wysusz stopy także między palcami;
  • Paznokcie obcinaj równo; paznokcie wrośnięte i modzele powinny być usuwane przez pedikiurzystę; Stosowanie płynów nawilżających zapewni skórze elastyczność (nie należy ich stosować między palcami);
  • Codziennie zakładaj świeże, miękkie pończochy lub skarpetki, które nie mogą być zbyt małe lub zbyt duże; stopa powinna być ciepła i sucha. Najlepiej używaj skarpet lub pończoch z wełny lub bawełny, a butów z prawdziwej skóry.

Chorzy na cukrzycę są bardziej podatni niż inni ludzie na choroby naczyń kończyn dolnych i stóp. Mówiąc o higienie stóp, nie można pominąć tematu ćwiczeń nóg i stóp - ćwiczeń prostych, łatwych i niewymagających zbyt wiele czasu. Poniżej podane ćwiczenia (wykonywane codziennie) i ograniczenie, a najlepiej zaniechanie palenia tytoniu mogą zapobiec powstaniu poważnych zmian chorobowych.

Oto proste ćwiczenia:


...
... pełny artykuł jest na 16 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.