Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Kilka słów o profilaktyce


Jeżeli nasze nogi są zmęczone, bolą lub puchną, a wieczorem buty wydają się za ciasne, to znaczy, że mamy kłopoty z krążeniem krwi w nogach. Nocne skurcze łydek to także objaw zaburzeń. Głównym problemem w leczeniu schorzeń żylnych jest brak skutecznej metody całkowitego zapobiegania chorobie. Można jednak zahamować jej rozwój, złagodzić skutki, spowolnić proces rozwoju, przestrzegając zasad zdrowego trybu życia. Co robić, aby uniknąć żylaków i zmniejszyć stopień nasilenia się ich objawów?

  • Nawet siedząc, w różnych sytuacjach - w pracy czy przy innych czynnościach, wykonujemy proste ćwiczenia: - stopy opieramy na przemian na palcach i na piętach kilkanaście razy; - lekko podnosimy stopy i wykonujemy nimi krążenia, kilka kółek w prawo i kilka kółek w lewo.
  • Siedząc nie zakładamy nogi na nogę - założenie nogi na nogę działa jak opaska uciskowa, zwiększa ciśnienie krwi w nogach i prowadzi do powstania obrzęku. Pamiętajmy również o częstych zmianach pozycji. Siedzisko musi być na odpowiedniej wysokości, aby stopy nie wisiały w powietrzu.
  • Gdy oglądamy telewizję, trzymamy nogi na podpórce na wysokości tułowia. Odpoczywamy z uniesionymi nogami - codziennie, przez co najmniej 10 min. leżymy z nogami uniesionymi na wysokość ok. 15 cm powyżej poziomu serca.
  • W przypadku gdy musimy długo stać (np. w pracy, kościele itp.), co kilka minut trzeba przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.