Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
RZADZIEJ WYSTĘPUJĄ U DIABETYKÓW


Rozbrajanie tykającej bomby


Rozmowa z dr. ZBIGNIEWEM KLIMCZAKIEM, specjalistą angiologiem, konsultantem województwa łódzkiego ds. angiologiiWiele osób, nawet w młodym wieku, obawia się, że noszą w sobie tętniaki zagrażające życiu, które porównuje się często do tykającej bomby zegarowej. Jest to uzasadnione?

Odpowiedź nie jest łatwa, bo z jednej strony - statystycznie rzecz ujmując - tętniaki u osób młodych pojawiają się stosunkowo rzadko, ale z drugiej strony, ewentualne pęknięcie tętniaka niesie za sobą dramatyczne skutki dla życia. Z danych, jakimi dysponujemy w odniesieniu do tętniaków aorty brzusznej, wynika, że występują one u 4 - 5 proc. osób powyżej 40. roku życia, a częstość ich występowania rośnie wraz z wiekiem.

Czym w ogóle jest tętniak?

Najkrócej mówiąc, to miejscowe poszerzenie tętnicy, przy czym musi to być poszerzenie prawidłowej szerokości naczynia o ok. 50 proc. Najczęściej występują tętniaki aorty, w tym ok. 90 proc. to tętniaki aorty brzusznej. Ale problem może dotyczyć także innych części ciała, przez które przebiegają tętnice-takie lokalizacje są jednak rzadkie. Głównym zagrożeniem ze strony tętniaka aorty jest jego pęknięcie, natomiast w przypadku tętniaków obwodowych, np. tętniaków tętnic podkolanowych, zakrzepica prowadząca do ostrego niedokrwienia kończyny. Tętniaki aorty mogą być bardzo duże, nawet dziesięciocentymetrowe. Zazwyczaj zaczyna się od niewielkiego poszerzenia aorty, które z czasem powiększa się. Problemem jest to, że z powodu braku objawów większość chorych nie wie o ich istnieniu.

Co jest przyczyną powstawania tętniaków aorty i jakie czynniki sprzyjają ich rozwojowi?

Nie można podać jednej konkretnej przyczyny. Wiemy, że istnieje predyspozycja genetyczna do rozwoju tętniaka aorty. Tętniaki aorty brzusznej mogą występować aż jedenastokrotnie częściej u dzieci, których jedno z rodziców miało tętniaka. Powstawaniu tętniaków sprzyjają też: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, współistniejąca przewlekła obturacyjna choroba płuc i płeć męska. Istotnym czynnikiem jest również palenie tytoniu. U mężczyzn tętniaki występują kilkakrotnie częściej niż u kobiet, ale u kobiet częściej pękają. Ciekawostką jest, że tętniaki rzadziej powstają u chorych na cukrzycę. Oczywiście, znaczenie ma wiek, co wynika z normalnego procesu starzenia się naczyń krwionośnych. Pamiętajmy, że tworzenie się tętniaka jest dość długim procesem, którego nie można odwrócić. Wzrost tętniaka aorty brzusznej to 2 - 3 mm rocznie.

Czy to prawda, że bardzo często pierwszym objawem tętniaka aorty brzusznej jest zgon?


...
... pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.