Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 23 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
CHRONI PRZED CHOROBAMI


Witamina C z warzyw i owoców, czy z tabletki?


Najzdrowsza jest witamina C zawarta w pożywieniu - warzywach i owocach. Przeprowadzone ostatnio badania naukowe nie udowodniły, że przyjmowanie witaminy C w tabletkach (czy w innych preparatach) przez osoby, u których nie występują niedobory tej witaminy, poprawia stan zdrowia i chroni przed niektórymi chorobami, np. sercowo-naczyniowymi czy przeziębieniami. Podawanie preparatów witaminy C zmniejsza ryzyko tych chorób tylko u osób z niedoborem tej witaminy w organizmie.Wykazano natomiast, że osoby, w których diecie znajduje się co najmniej 200 mg witaminy C pochodzącej z warzyw i owoców, są w mniejszym stopniu zagrożone chorobami nowotworowymi, zwłaszcza rakiem jamy ustnej, przełyku, żołądka, okrężnicy i płuc. Ale zostało to udokumentowane jedynie w przypadku osób spożywających dziennie pięć porcji warzyw i owoców.

Nie dowiedziono, aby dodatkowe podawanie witaminy C w tabletkach również zmniejszyło ryzyko raka żołądka i okrężnicy.

Przyjmowanie zbyt dużych ilości witaminy C w tabletkach (powyżej 1000 mg, czyli 1g dziennie) często powoduje nudności, skurcze żołądka, biegunkę. U osób z nadmiernym wydzielaniem szczawianów w moczu może wystąpić powstawanie złogów w nerkach, przy przyjmowaniu preparatów witaminy C powyżej 1g dziennie. Taka ilość witaminy C również u niektórych osób zdrowych może wywołać wzmożone wydzielanie szczawianów w moczu.


...
... pełny artykuł jest na 23 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.