Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ZIOŁOWY OGRÓDEK


Zalecana diabetykom


Liście i owoce borówki czarnej różnią się w działaniu leczniczym. Liście najbardziej cenione są z uwagi na zdolność obniżania stężenia cukru we krwi, co przypisuje się neomyrtylinie. Mają też działanie łagodnie zapierające, bakteriobójcze i ściągające, które przypisuje się garbnikom.Zawarte w liściach flawonoidy zwiększają nieco dobową ilość wydawanego moczu oraz rozpuszczonych w nim jonów potasu, mocznika i innych składników. Ponadto liście działają przeciwzapalnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Owoce borówki czarnej są znanym i powszechnie cenionym surowcem przeciwbiegunkowym. Odwary z owoców podane doustnie niszczą drobnoustroje przewodu pokarmowego lub hamują ich rozwój, zmniejszają przepuszczalność błon śluzowych jelit, zatrzymują stopniowo wydalanie płynnych stolców i zapobiegają nadmiernemu odwodnieniu ustroju. Ponadto garbniki wiążą i unieczynniają toksyny bakteryjne oraz sole metali ciężkich w przypadku zatruć tymi związkami. Tworzą z obu rodzajami trucizn nierozpuszczalne połączenia kompleksowe i hamują ich wchłanianie do krwiobiegu. Wyciągi z owoców borówki czarnej zmniejszają ponadto stany zapalne błon śluzowych przewodu pokarmowego, hamują drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń krwionośnych, zmniejszają bóle brzucha i znoszą uczucie nudności.

Należy pamiętać, że antocyjany zawarte w owocach czernicy wpływają korzystnie na stań naczyń włosowatych oczu. Przyspieszają też regenerację purpury wzrokowej oraz poprawiają zdolność widzenia o zmroku i nocą. Ponadto antocyjany działają moczopędnie i łagodnie rozszerzają naczynia wieńcowe, dzięki czemu korzystnie wpływają na regulację czynności układu krążenia. Świeże, jak zarówno suszone owoce borówki czarnej wykazują działanie porażające na niektóre pasożyty jelitowe, szczególnie na owsiki, natomiast wyraźnie słabiej na glisty ludzkie.


...
... pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.