Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Co możemy się dowiedziećWskaźniki cukrzycy

Glukoza na czczo – co najmniej 10 godzin przed badaniem nie należy nic jeść ani pić. Krew pobiera się w celu dokonania pomiaru cukru, który powinien być transportowany do komórek z przewodu pokarmowego, ale z braku insuliny lub z powodu innych zaburzeń gospodarki węglowodanowej pozostaje w krwiobiegu i uszkadza różne narządy (nerki, oczy, serce). Norma na czczo <110 mg/dl (6,1 mmol/l; dwie godziny po posiłku <140 mg/dl. Przekroczenie normy świadczy o początku cukrzycy lub o upośledzonej tolerancji glukozy, która może być wstępem do tej choroby.

Hemoglobina glikowana – tak określa się kompleks powstały z połączenia glukozy z hemoglobiną zawartą w krwinkach czerwonych. Jest to istotny wskaźnik stabilizacji poziomu cukru w surowicy krwi, obrazujący skuteczność leczenia cukrzycy. Hemoglobina glikowana utrzymuje się przez cały okres życia krwinek czerwonych, czyli około 3. miesięcy. Norma: < 6,1 proc. Przekroczenie normy świadczy o złej kontroli poziomu cukru (glikemii), co może być spowodowane niewłaściwą dietą, niesystematycznym przyjmowaniem leków lub źle dobranymi dawkami insuliny.

Wskaźniki miażdżycy

Cholesterol całkowity – jest to substancja tłuszczowa będąca składnikiem błon komórkowych oraz uczestnicząca w produkcji hormonów płciowych.Nie rozpuszcza sie w wodzie i we krwi, aby więc mógł być transportowany do tkanek, musi przyłączyć się do innych substancji, krążących w osoczu. Są nimi lipoproteiny o dużej i małej gęstości. Norma: do 200 mg/dl (5,2 mmol/l).

 


...
... pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.