Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SEZONOWA DEPRESJA


Jesienne nastroje


Wielkimi krokami zbliża się jesień. Nastrojowa pora roku pełna kolorowych liści i wakacyjnych wspomnień, ale też czas powrotu do szkoły i pogodzenia obowiązków cukrzycowych z nowym planem dnia. Dni stają się krótsze i chłodniejsze, a deszczowa pogoda zniechęca do aktywności.Wraz ze zmianami otoczenia, zmieniają się nasze emocje i nastrój. Mniejsza ilość światła słonecznego wpływa na funkcjonowanie organizmu, a codzienne obowiązki cukrzycowe wydają się choremu i jego najbliższym coraz bardziej trudne. Wtedy często w rozmowach przewija się termin jesienna depresja i nasuwają się pytania:

Co może być objawem depresji jesiennej?

W odróżnieniu od osób depresyjnych, które tracą apetyt, osoby z depresją sezonową: _spożywają zbyt duże ilości węglowodanów, czemu towarzyszy często rozchwianie poziomów cukru i poczucie winy z tym związane,

  • doświadczają rozdrażnienia i niepokoju,
  • rodzice mogą zauważyć u „słodkich dzieci“ mniejszą zdolność koncentracji i trudności z precyzyjnym myśleniem; może wydłużyć się czas podejmowania decyzji i pojawić się tendencja do postrzegania otoczenia w czarnych barwach,
  • diabetycy, na których silnie wpływa brak światła jesienią, potrzebują większej ilości snu i mimo to, nie czują się wyspani; dzieci mają duże trudności z porannym wstawaniem z łóżka.

O depresji jesiennej można mówić wtedy, kiedy zmiany samopoczucia osoby z cukrzycą trwają przynajmniej cztery tygodnie w okresie jesienno - zimowym i powtarza się to każdej kolejnej jesieni.

Czy cukrzyca powoduje depresję?


...
... pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.