Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 2 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
AKTUALNOŚCI


Nie ma dobrej farmakoterapii bez zmiany stylu życia


– Powinniśmy zmierzać w kierunku lepszej diagnostyki zaburzeń behawioralnych. To pozwoli na rozwój możliwości terapeutycznych oraz reformę wsparcia społecznego dla pacjentów z cukrzycą – apeluje prof. Jan Tatoń, przybliżając koncepcję diabetologii behawioralnej, której jest autorem.– Czasy się zmieniają i pacjenci się zmieniają. Warunki społeczne, cywilizacyjne, ekonomiczne, technologiczne prawne wpływają na warunki życia i leczenia pacjentów z cukrzycą. Całokształt środowiskowy stylu życia ma kolosalny wpływ na przewlekłą i długotrwałą chorobę jaką jest cukrzyca. Ma to znaczenie patogenetyczne a nawet etiologiczne w powstawaniu cukrzycy zwłaszcza typu 2. W wielu badaniach ocenia się, że znaczenie medyczne tych czynników zewnętrznych, środowiskowych, behawioru jest porównywalne z wpływami  genetycznymi. Dlatego musimy zmieniać nasze podejście do problemów behawioralnych. Do wszystkich uwarunkowań zewnętrznych, które wpływają na styl życia i zakres różnych czynności pacjentów na ich psychologię, na ich plany, nadzieję a także lęki i obawy – mówi prof. Jan Tatoń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak zauważa profesor, tych zmian jest dużo – choćby wynikających z postmodernistycznego społeczeństwa, oraz postępu sieciowego, informatycznego, technologicznego powiązanego m.in. z siedzącym trybem życia i nieprawidłowym, nastawionym na pośpiech, odżywianiem.


...
... pełny artykuł jest na 2 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.