Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SAMOKONTROLA


Pytania o cukrzycęJak przeliczyć soję na WW?

Jeden WW soi w postaci fasolki stanowi 35 g. Ze względu na znacznie mniejszą zawartość tłuszczu korzystniejsza jest proteina sojowa. Jej 1 WW to 32 g.

Czy dziecko może spożywać produkty zawierające słodzik?

Dzieciom można podawać produkty słodzone aspartamem (np. galaretki, budynie, lody, colę light, soki owocowe), pod warunkiem że nie chorują na fenyloketonurię.

Dziennie stosuję do słodzenia napojów 10 tabletek słodzika Peptis. Czy taka ilość nie może mi zaszkodzić?

Aspartam w słodziku Peptis (inne nazwy handlowe - Sucram, Diaspam, Sweetex) jest najbardziej zalecanym środkiem słodzącym. Możesz go stosować codziennie w ilości 20 - 40 mg/kg masy ciała. Jedna tabletka Peptisu zawiera 20 mg aspartamu. Człowiek o wadze 80 kg może dziennie użyć 3200 mg aspartamu (80 x 40 mg), która to ilość mieści się w 160 tabletkach Peptisu.

Czy osoba chorująca na cukrzycę typu 1. może jeść ciasto słodzone sorbitolem?

Produkty słodzone sorbitolem mogą spożywać chorzy szczupli, z prawidłową masą ciała. Nie nadają się dla osób otyłych z cukrzycą typu 2. Sorbitol ma tę samą wartość energetyczną co glukoza (trzeba to brać pod uwagę w bilansie energetycznym); może zostać przekształcony w tłuszcz. Jego dzienne spożycie nie powinno przekroczyć 40 g.

Czy mogę jeść produkty osłodzone fruktozą?


...
... pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.