Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 23 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
KŁOPOTY Z TRAWIENIEM


Zaburzenia w jedzeniu


Osoba cierpiąca na zaburzenia w jedzeniu często ma problem ze zrozumieniem powagi tego schorzenia i nie zauważa potrzeby szukania pomocy medycznej.Zaburzenia w przyjmowaniu pokarmu częściej spotykane są u dziewcząt, ale równie dobrze mogą wystąpić u chłopców. Anoreksja zaczyna się zwykle w 13 - 16 roku życia, bulimia natomiast trochę później. Anoreksja zdefiniowana jest jako przynajmniej 15% ubytek masy ciała w stosunku do normalnej wagi przyjętej dla danego wieku i wzrostu lub niemożność osiągnięcia takiej wagi. Występuje też obsesyjny strach przed przybraniem na wadze oraz błędna percepcja wyglądu własnego ciała (przy przeglądaniu się w lustrze wydaje Ci się, że jesteś gruby, podczas gdy inni uważają, że jesteś strasznie chudy).

Częsta jest też obsesja na punkcie jedzenia, np. ktoś bardzo chętnie gotuje dla innych, ale sam nic nie je. Głodzenie się u osób chorych na anoreksję, może prowadzić do wielu objawów takich, jak bóle głowy, obniżona temperatura ciała, zwiększony porost włosów oraz nieregularne miesiączki lub ich zatrzymanie. Psychiczne objawy mogą manifestować się depresją, uczuciem dyskomfortu, zaburzeniami snu i obsesjami.

Przy bulimii osoba chora opycha się nieskończonymi ilościami jedzenia, dużo większymi niż potrafi pomieścić za jednym razem żołądek normalnej osoby. Traci ona kontrolę i nie może przestać jeść. Aby utrzymać wagę osoby takie zmuszają się do wymiotów lub używają środków przeczyszczających. Chorzy na bulimię są często bardzo impulsywni i zwykle mają problemy w zachowaniu regularności, jakiej wymaga od nich cukrzyca, aby mogła być efektywnie prowadzona. Zaburzenia przyjmowania pożywienia są trudną dolegliwością. Chorzy na anoreksję czy bulimię często starają się manipulować dawkami insuliny.


...
... pełny artykuł jest na 23 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.