Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Bez wątroby nie ma życia


Wątroba - to swoisty bank glukozy. Może gromadzić i pobierać tę substancję w miarę potrzeby. Nadmiar glukozy jest magazynowany w postaci glikogenu. Insulina jest nieodzowna do transportu glukozy do komórek wątroby i komórek mięśni.


Od kondycji wątroby zależy metabolizm, czyli przetwarzanie i przyswajanie pokarmów, wytwarzanie substancji ważnych dla organizmu oraz wydalanie ubocznych produktów przemiany materii. Mówiąc lapidarnie - bez wątroby nie ma życia.

Produkowana przez trzustkę insulina w zdrowym organizmie najpierw dostaje się do wątroby.

To właśnie ten narząd najszybciej otrzymuje insulinę i w najwyższym stężeniu. Inna jest natomiast droga insuliny po jej wstrzyknięciu u chorych na cukrzycę. Naczyniami krwionośnymi wędruje przez serce do wątroby. Stąd niższe jej stężenie w wątrobie diabetyków.

U około 30 procent chorych z cukrzycą, lekarze diagnozują schorzenia wątroby: zaburzenia w przemianie tłuszczów i węglowodanów, kamicę żółciową. Wątrobę dodatkowo uszkadzają przyjmowane leki przeciwcukrzycowe. Gdy cukrzyca upośledza taką funkcję wątroby, jak przerabianie węglowodanów, zaczyna się wówczas gromadzić w niej nadmiar glikogenu. Nadmiar tej substancji powoduje proces stopniowego zwyrodnienia, a następnie stłuszczania komórek wątrobowych.

W efekcie może dojść do zapalenia tego narządu, a nawet do jego marskości. Zmiany te idą w parze z otyłością i dotyczą przede wszystkim chorych z cukrzycą typu 2.

Jeśli osoba chora na cukrzycę typu 2. nie przestrzega diety, doprowadza do częstych hiperglikemii, proces stłuszczania wątroby przebiega szybciej. Dowiedziono też, że cukrzyca typu 2. powoduje rozwój kamicy żółciowej. Obniża bowiem kurczliwość woreczka żółciowego uszkadzając nerwy odpowiadające za ten mechanizm. Wzrasta ilość żółci zalegającej w woreczku, w niektórych przypadkach przesyconej cholesterolem.

Przy dobrym leczeniu cukrzycy typu 1. wymiana tłuszczu między wątrobą a tkanką tłuszczową przebiega w miarę prawidłowo i stosunkowo znacznie rzadziej dochodzi do poważnych zaburzeń wątroby.(jg)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.