Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Hipoglikemia po wysiłku fizycznym


Jako że zapas glikogenu w wątrobie wyczerpuje się podczas forsownych ćwiczeń, kilka godzin po wysiłku występuje ryzyko hipoglikemii.


Źródło: Cukrzyca typu 1. u dzieci i młodzieży. Ragnar Hanas. Za zezwoleniem autora.


Mięśnie będą wykazywać zwiększoną wrażliwość insulinową przez następne 8 – 10 godzin, a czasem nawet do 18. godzin po zakończeniu ćwiczeń. Oznacza to ryzyko wystąpienia hipoglikemii w nocy po treningu. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest postaranie się o uzupełnienie zapasów glikogenu w wątrobie i mięśniach, np. jedząc podczas i po treningu. Licz na to, że będziesz potrzebował dodatkowych 10 – 15 gramów węglowodanów (15 – 30 gramów dla dorosłego) na każde 30 minut ćwiczeń po pierwszych 30 minutach.

W pewnych amerykańskich badaniach nastolatki spożywały napój energetyczny odpowiadający 1.3 gramom węglowodanów na 10 kg masy ciała i wykonywały ćwiczenia przez 10 minut. Pomimo tego stężenie glukozy we krwi obniżyło się u nich o 4-5 mmol/l po 90 min. Chłopcy byli poddani tym samym testom przez 2 dni i podczas tych badań wykazano, u każdego z nich podobny efekt obniżania się stężenia glukozy z powodu wysiłku fizycznego. Cenne może być dla Ciebie eksperymentowanie z różnymi porcjami węglowodanów spożywanych podczas wysiłku fizycznego, a potem spożywanie tej samej porcji za każdym razem, gdy będziesz ćwiczył.


...
... pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.