Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
JEŚLI NIE CHCESZ CHOROWAĆ


Korzyści wynikające ze szczepień są oczywiste


Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez wirusa grypy typu A i B. Zakażenie występuje w okresie zimowym i przenosi się drogą kropelkową przez kaszel lub śluz z nosa. Źródłem zakażenia jest człowiek.
Zapobieganie grypie polega na unikaniu kontaktów w okresie wzmożonej zachorowalności, ale nie daje to pewnego efektu. Dlatego jedyną skuteczną metodą zapobiegania grypie jest wcześniejsze zaszczepienie się szczepionką przeciwko grypie, której skład jest zmieniany co roku, zgodnie z przewidywaniami odnośnie do wirusów, które będą wywoływać chorobę w danym sezonie.

Kto powinien się zaszczepić?

Przede wszystkim niemowlęta i małe dzieci w wieku od 6 miesięcy do 59. miesięcy życia, ponieważ zdrowe dzieci poniżej 2 roku życia oraz dzieci w każdym wieku cierpiące na choroby przewlekłe serca i płuc mają powikłania pogrypowe tak często, jak ludzie w podeszłym wieku. Dzieci przedszkolne są także ważnym źródłem przekazywania wirusa grypy domownikom i innym osobom. Wskazane są szczepienia dzieci i osób dorosłych z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, w tym z astmą, przewlekłymi chorobami serca, nerek, cukrzycą, hemoglobinopatią i z upośledzeniem odporności (w tym HIV). Powinny też być szczepione dzieci i nastolatki (od 6 miesiąca do 18. roku życia) przewlekle leczeni aspiryną, narażeni na rozwój zespołu Reya (uszkodzenie mózgu ze śpiączką, stłuszczenie wątroby) w przebiegu grypy. Poleca się też szczepienie kobietom w drugim i trzecim trymestrze ciąży przypadającym na sezon grypowy.

Warto poddać się szczepieniu przeciwko grypie osobom powyżej 65. roku życia, zdrowym domownikom i opiekunom dzieci i osób dorosłych z grupy wysokiego ryzyka powikłań pogrypowych, pracowników służby zdrowia, pracowników domów opieki zdrowotnej lub wolontariuszy w szpitalach i przychodniach.

Diabetycy też się szczepią


...
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.