Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ORZEŹWIA, ZWALCZA BAKTERIE


Szczotkować, nitkować, płukać!


W życiu każdego diabetyka poza dobrze zorganizowaną samokontrolą poziomu cukru, ciśnienia i wagi ciała ważną rolę odgrywa higiena jamy ustnej.Osoby z cukrzycą są szczególnie narażeni na choroby przyzębia, ropnie dziąseł, zakażenia grzybicze np. pleśniawki, owrzodzenie jamy ustnej, zaburzenia smaku, suchość i pieczenie w ustach. Podobnie jak osoby zdrowe, tak samo diabetycy powinni myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

Samo szczotkowanie, nitkowanie zębów, używanie dobrej pasty nie rozwiązuje problemów związanych z krwawieniem dziąseł, bolesnymi aftami, owrzodzeniami, nieprzyjemnym zapachem i dyskomfortem związanym z używaniem protez zębowych. Płukanie jamy ustnej jest bardzo ważnym elementem higieny jamy ustnej i wraz z używaniem specjalnych past, żeli i płynów do płukania jamy ustnej może nas uchronić od wspomnianych niedogodności.

Kiedy stosować?

Panuje przekonanie, że myć zęby powinno się nie tylko rano i wieczorem, ale również po każdym posiłku. Niektórzy stosują się do tego zalecenia i zaraz po spożyciu śniadania, obiadu czy kolacji udają się do łazienki w celu dokładnego wyszczotkowania zębów. Tymczasem okazuje się, że jest to błąd. Największym wrogiem naszych zębów jest kwas, który wydzielany jest w ustach na skutek spożywania jedzenia, często popijanego też np. sokiem. W przypadku, gdy zaraz po posiłku bierzemy się za mycie zębów, rozprowadzamy wydzielony kwas po ustach jak również wcieramy go w zęby, przez co jego działanie jest nie tylko silniejsze, ale i trwalsze! Kwas nie dość, że osłabia zęby to jeszcze powoduje ich demineralizację, narażając je tym samym na atak bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Dlatego stomatolodzy zalecają, by z myciem zębów i płukaniem jamy ustnej odczekać 20-30 minut po posiłku. W tym czasie ślina w ustach ma szanse obniżyć poziom kwasowości. Można też zakończyć posiłek serem – pomaga on zmniejszyć poziom pH, a dodatkowo ma elementy remineralizujące zęby.

Który wybrać?


...
... pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.