Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ALERGOLOG RADZI


Coś mnie uczula


Na alergie sezonowe cierpi co szósta osoba w Polsce. Uczulenia wywołują unoszące się w powietrzu wiosną - pyłki kwitnących drzew, latem - traw, zbóż i chwastów.


Na alergie sezonowe cierpi co szósta osoba w Polsce. Uczulenia wywołują unoszące się w powietrzu wiosną - pyłki kwitnących drzew, latem - traw, zbóż i chwastów.


Osoby uczulone na pyłki roślin powinny dokładnie zapoznać się z „kalendarzem pylenia“ (taki kalendarz otrzymacie u swego lekarza). Powinny też korzystać z prognoz pogody dla alergików. Niestety, nie sprzyja im ładna, słoneczna pogoda. Zdecydowanie mniej pyłków unosi się w powietrzu w dni pochmurne, deszczowe. Taka pogoda jest korzystna dla alergików, czują się lepiej.

Jak objawia się pyłkowica?

Osoby uczulone na pyłki zaczynają odczuwać swędzenie i pieczenie oczu, pojawia się zaczerwienienie spojówek i gardła. Drugim objawem jest katar nazywany siennym. Często traci się przy tym węch. Takie objawy towarzyszą lekkiej postaci uczulenia (pyłkowicy). W cięższym przebiegu alergia może objawiać się dusznością astmatyczną (ściskanie w klatce piersiowej, duszność, świstanie, kaszel). Lekarze nazywają to sezonową astmą oskrzelową, natomiast, gdy pyłkowica dotyczynosa – alergicznym nieżytem nosa i zapaleniem spojówek.

Zbadaj, co cię uczula

Jeśli zaobserwujemy takie objawy u siebie czy dzieci, powinniśmy pójść do naszego lekarza, który łatwo rozpozna chorobę i przepisze leki na udrożnienie nosa oraz przeciwhistaminowe (przeciwuczuleniowe); histamina - to bardzo ważna substancja uwalniana z własnych komórek organizmu, tzw. tucznych, odpowiedzialna za objawy nieżytu nosa, zapalenia spojówek i duszności. W przypadkach poważniejszych lekarz z przychodni powinien skierować nas do specjalisty (alergologa), który w celu potwierdzenia alergii zleci wykonanie testów skórnych. Pokazują one, na które konkretnie alergeny jesteśmy uczuleni. Ponieważ część alergii sezonowych związana jest z astmą oskrzelową, dlatego pełna diagnostyka powinna obejmować również badania celem ewentualnego wczesnego rozpoznania i leczenia astmy.

Nie lekceważ uczulenia


...
... pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.