Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Poseł T. Dziuba pyta resort zdrowia o nowoczesne terapieW trakcie posiedzenia sejmu 28 lutego br., podczas punktu „pytanie i informacja ws. bieżących” poseł Tadeusz Dziuba (PiS) zadał pytanie w sprawie zminimalizowania albo wyeliminowania ryzyka wystąpienia hipoglikemii u pacjentów cukrzycowych.

Poseł Dziuba zapytał o proces ustalania schematu leczenia cukrzycy, dostęp do nowoczesnych terapii i działania ministerstwa w zakresie hipoglikemii. Zwrócił uwagę na konsekwencje niewłaściwie leczonej cukrzycy. Opisał szerokie spektrum objawów hipoglikemii od zaburzeń chodzenia czy mowy, po utratę przytomności i śpiączkę. W dalszej części pytania poruszył kwestię refundacji długodziałających analogów insulin, które istotnie zmniejszają ryzyko wystąpienia hipoglikemii.

Na pytanie posła odpowiadał wiceminister zdrowia Marcin Czech. W swojej wypowiedzi przyznał, że chorujący na cukrzycę typu 2. (których dostęp do długodziałających analogów jest mocno ograniczony) stanowią około 90% wszystkich chorych. Podkreślał wagę działań edukacyjnych, kontroli diety i wysiłku fizycznego. Minister potwierdził, że analogi długodziałające są wygodniejsze w stosowaniu i obarczone mniejszym ryzykiem hipoglikemii. Opisując działania ministerstwa stwierdził, iż świadczą one o chęci udostępniania leczenia pacjentom.

Ministerstwo dotychczas nie zadeklarowało bezpośredniej chęci rozszerzenia dostępu do refundacji długodziałających analogów insulin. Jednak ich obecność na liście leków bezpłatnych dla osób 75+ jest wyraźnym znakiem, że dostrzegane są zalety nowoczesnych terapii lekowych.Źródło: Biuletyn PSD
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.