Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
TERAPIA NIEDOSTĘPNA W POLSCE


Pozostała im tylko nadzieja


Polskie stowarzyszenia pacjentów podają, że w ciągu ostatnich czterech miesięcy zmarło w Polsce 38 chorych na szpiczaka plazmocytowego, złośliwego nowotworu szpiku. Nie doczekali terapii, dostępnej prawie w całej Europie, ale nie u nas.- Ciągle dowiadujemy się o nowych, innowacyjnych lekach stosowanych w leczeniu nowotworów krwi, słyszymy, że to, co się dokonuje w tej dziedzinie, to rewolucja. I to prawda, tylko co z tego, skoro polski pacjent nie może korzystać z tych nowych terapii, bo nie są one u nas refundowane - mówi Wiesława Adamiec, prezes Fundacji „Carita - Żyć ze szpiczakiem“, sama dotknięta tą chorobą. - Od dziesięciu lat nie mieliśmy dostępu do żadnego nowego leku. Od grudnia do stycznia odeszło siedmiu naszych podopiecznych. Nie doczekali leku, który dałby im szanse na życie.

- To prawda - potwierdza prof. Tomasz Wróbel, kierownik  Kliniki Hematologii Nowotworów Krwi i Transplantologii UM we Wrocławiu. - Polscy pacjenci pozbawieni są dostępu do nowoczesnych cząsteczek. O ile jeszcze w pierwszej linii leczenia nie jest najgorzej, to już w drugiej, w przypadku szpiczaka nawrotowego, opornego na leczenie jest bardzo źle.

To nie musi być wyrok

Szpiczak plazmocytowy (mnogi) wywodzi się z limfocytów B, zwanych komórkami plazmocytowymi, znajdujących się głównie w szpiku kostnym. Jeśli komórki te są prawidłowe, produkuję przeciwciała, chroniąc organizm. Jeśli jednak ulegają nadmiernemu namnażaniu, zmieniają się, wytwarzając nieprawidłowe białko, tzw. monoklonalne, stając się wrogiem organizmu.

Chorują głównie ludzie starsi, po 65. roku życia, częściej mężczyźni, ale od kilku lat obserwuje się wzrost zachorowań wśród osób coraz młodszych. W Polsce każdego roku szpiczaka plazmocytowego wykrywa się u ok. 2 tys. osób. Nowe leki, które pojawiły się w ostatnich latach, są łatwiejsze w stosowaniu, wykazuję o wiele mniejszą toksyczność, ale przede wszystkim przedłużają życie chorego. Dzięki temu czas przeżycia pacjentów, liczony od momentu postawienia diagnozy, podwoił się z trzech do sześciu lat, a w USA nawet do lat dwunastu. Przewiduje się, że chory, u którego dziś nąstąpi rozpoznanie szpiczaka, może mieć szanse na przeżycie jeszcze 20 lat. Pod warunkiem że będzie miał dostęp do nowoczesnych terapii.

Możliwość wyboru


...
... pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.