Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 14 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
DOMOWE ZABIEGI


Zaniki i zrosty


Jednym z licznych problemów chorych na cukrzycę insulinozależną jest utrzymywanie tkanki podskórnej w stanie umożliwiającym korzystanie z tej drogi podawania leku przez cały okres choroby, co w praktyce oznacza dziesięciolecia.
Lipoatrofia

Wielu chorych zgłasza fakt zanikania tkanki podskórnej, a nawet skóry właściwej, już po kilku wstrzyknięciach. W miarę zaawansowania wiekowego zaniki powstają szybciej, sięgają coraz bardziej w głąb tkanek i praktycznie zaniki raz powstałe już pozostają. Cukrzyca, jak niejednokrotnie podkreślano, jest chorobą mającą destruktywny wpływ na cały organizm. M.in. zanik tkanki podskórnej jest prostym następstwem jej niedożywienia. Wskutek każdego urazu mechanicznego, a także chemicznego, upośledzone już krążenie skórne ulega przerwaniu, a niedożywione tkanki - zanikowi. Wstrzyknięcie każdego leku, a insuliny rzec można w szczególności, posiada cechy łącznego urazu tak mechanicznego, jak i chemicznego. W momencie wystąpienia zaniku zmiany stają się w zasadzie nieodwracalnymi, a nasza uwaga powinna być skierowana na zapobieganie zbyt intensywnemu rozszerzaniu się zaniku.

Możliwość zaników tkanek każdy chory i jego lekarz musi wkalkulować w proces długotrwałego leczenia insuliną, jednak starania powinny być ukierunkowane na minimalizowanie zmian i ich opóźnianie lub im zapobiegać, co jest nierzadko możliwe. Zatem istotą jest tu profilaktyka. Polega ona na stałym utrzymywaniu w dobrym stanie ukrwienia skórnego. Ma to szczególne znaczenie u osób starszych, gdzie z natury wieku następuje miażdżycowy zanik naczyń włosowatych, dodatkowo przyspieszony przez cukrzycę. Stosujemy tu proste, możliwe do wykonania w każdych warunkach domowych zabiegi balneologiczne i fizykalne. Zabiegi wodne mogą dotyczyć całego ciała lub jego części, jednak warunkiem ich stosowania jest pełna sprawność serca.

Zatem przeciwwskazaniami są tu zaburzenia rytmu serca, obrzęki, duszność wszelkiego pochodzenia, stany po świeżo przebytym zawale serca, sztuczny rozrusznik serca. W każdym przypadku chory powinien kierować się własnym samopoczuciem, jednak wiążącym rozstrzygnięciem będzie tu opinia lekarza stale opiekującego się chorym.

Zabiegami tymi są:


...
... pełny artykuł jest na 14 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.