Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Borówka


Czy jedzenie borówki amerykańskiej może hamować rozwój komórek tkanki tłuszczowej i pomagać w walce z otyłością?Zdaniem naukowców pracujących pod kierunkiem Shiwani Moghe z Texas Woman’s University, polifenole obecne w dużej ilości w owocach borówki amerykańskiej hamują różnicowanie komórek tkanki tłuszczowej i pomagają w walce z otyłością. Korzystny wpływ jedzenia borówek na zdrowie udowodniono już wcześniej. Borówka zawiera dużą zawartość polifenoli, które chronią układ krwionośny i serce, łagodzą skutki starzenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego, w tym cukrzycy.

Czy borówki amerykańskie mogą również wpływać na masę ciała?

Aby to sprawdzić, Shiwani Moghe przeanalizowała działanie zawartych w borówkach polifenoli na różnicowanie adipocytów (komórek tkanki tłuszczowej). W procesie tym z niewyspecjalizowanych komórek tkanki łącznej powstają adipocyty przystosowane do syntezy i przechowywania tłuszczu.

Co się okazało?

Polifenole roślinne hamują rozwój adipocytów i indukują rozkład lipidów. Badania wykonano na tkance pobranej od myszy. Jak wskazują wyniki, polifenole hamują różnicowanie adipocytów w sposób zależny od dawki. Poziom lipidów w tkance kontrolnej był znacząco wyższy niż w tkance, którą poddano działaniu trzech dawek polifenoli z borówek. Najwyższe badane stężenie polifenoli zmniejszało poziom lipidów aż o 73 proc., a najniższe o 27 proc. w porównaniu do grupy kontrolnej. Kolejnym etapem jest zbadanie tego u ludzi, by sprawdzić, czy są skuteczne i nie powodują żadnych skutków ubocznych. Wyniki badań są jednak obiecujące.Źródło: e-Twoje Zdrowie
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.