Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
STRZEŻ SIĘ KLESZCZY


Kleszcze - lepiej omijać!


Ukąszenie przez zarażonego kleszcza może doprowadzić do zapalenia mózgu i opon mózgowo- rdzeniowych.W pierwszej fazie choroby występują objawy takie, jak: gorączka, bóle głowy i brzucha, nieżyt górnych dróg oddechowych. Następnie po tygodniu u ok. 20-30 proc. zakażonych osób rozwijają się objawy infekcji ośrodkowego układu nerwowego. Po przebytej ostrej fazie choroby u 10-20 proc. osób ma utrzymujące się objawy ze strony układu nerwowego: bóle głowy, depresja, brak koncentracji, mogą wystąpić zaburzenia autonomicznego systemu nerwowego oraz zaburzenia słuchu.

Gdzie można spotkać kleszcze?

Kleszcze zimują głęboko pod ściółką leśną, w miejscach, gdzie temperatura wynosi około 0 st. C. Największa aktywność kleszczy jest w maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku. Wilgotne lato i łagodna zima sprzyjają rozprzestrzenianiu się kleszczy. Kleszcze najchętniej przebywają na brzegach lasów graniczących z łąkami, na leśnych polanach, błoniach, nad rzekami i stawami, w zagajnikach, w miejscach zarośniętych paprociami, jeżynami, czarnym bzem i leszczyną. Kleszcze mogą być w trawie, na wysokości 30 cm od ziemi, na krzakach do 1,5 m wysokości.

Typowymi miejscami ukąszeń u człowieka są:


...
... pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.