Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
BADANIA NAUKOWE


Czystość sprzyja cukrzycy?


Nadmierna higiena może być przyczyną cukrzycy typu 1. Jeden z najczystszych krajów Europy ? Finlandia ma największy wskaźnik zachorowalności na cukrzycę typu 1.


Jak informuje portal Onet.pl, epidemiolodzy fińscy podejrzewają, iż wysoka zachorowalność na cukrzycę typu 1. w tym kraju (58 na100 tys., podczas gdy w USA – 24) ma związek przyczynowoskutkowy z higieną. Przeprowadzono badania, którymi objęto 3,5 tys. dzieci w Finlandii, Estonii i Karelii (obecnie historyczne ziemie Karelii w zdecydowanej większości wchodzą w skład Rosji).Poddano analizie próbki krwi i tkanek tych dzieci pochodzących z bliskich geograficznie regionów, dość zbliżonych pod względem dziedzictwa genetycznego, jednakże wychowujących się w środowisku o różnych standardach higieny. Wysoki wskaźnik w Finlandii (58 chorych na 100 tys. dzieci) okazał się sześciokrotnie wyższy od wskaźnika Karelii. Wynik w Estonii - 25-30 zachorowań na 100 tys. dzieci - bardziej przypominał poziom zachorowalności w państwach Zachodu, choć estoński wskaźnik w ciągu ostatnich 15 lat potroił swoją wartość.

Dzieci karelskie żyją w środowisku, w którym poziom higieny jest zdecydowanie niższy niż w Finlandii czy Estonii. Okazuje się, że rosyjskie dzieci częściej bawią się na dworze i więcej czasu spędzają w towarzystwie zwierząt. W ich mieszkaniach nie ma klimatyzacji, a nawet centralnego ogrzewania. Tymczasem zapadalność na cukrzycę jest w tej krainie znacznie mniejsza – 10 przypadków rocznie.

Hipoteza o związku cukrzycy z higieną życia nie jest akceptowana przez wszystkich uczonych. - Nie można tego wykluczyć, lecz w najbliższym czasie nie uda się czegoś takiego udowodnić - zauważa Desmond Schatz, dyrektor do spraw medycznych centrum dla diabetyków przy University of Florida. - Jak na razie wiemy tylko tyle, że zmiana mikroflory bakteryjnej w jelitach może poprzedzać rozwój cukrzycy. Będziemy w stanie udowodnić, czy do takiej zmiany faktycznie dochodzi, lecz to jeszcze nie oznacza, że zmiana prowadzi do choroby.
 oprac. ajk
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.