Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Jedz powoli i unikaj stresu


Prof. Wiktor ŁASZEWICZ:Utrzymywanie się przez dłuższy czas takich dolegliwości, jak zgaga i niesmak w ustach, zmusza pacjentów do szukania porady lekarskiej. Zaleca się wówczas stosowanie lekkostrawnej diety, z ograniczeniem posiłków tłustych i smażonych. Zasadą powinno być przyjmowanie posiłków w niewielkiej objętości, w krótkich (co dwie-trzy godziny) odstępach czasu, kilka razy dziennie. Konsumpcja powinna odbywać się bez pośpiechu, z dokładnym przeżuwaniem pokarmu. Nie jest wskazane przyjmowanie po jedzeniu pozycji leżącej (np. wieczorne oglądanie TV „na leżąco“). W dłuższym terminie trzeba zadbać o regulację masy ciała (walka z nadwagą), nie nosić ubrań uciskających w talii, a także zdecydowane unikać stresów. Przy nasilonych objawach refluksu stosuje się najczęściej leki osłaniające błonę śluzową żołądka, leki zmniejszające wydzielanie żołądkowe, niekiedy leki pobudzające perystaltykę (prokinetyczne). Aktualnie dostępnych jest wiele leków, mogących przynieść rzeczywistą ulgę. Zatem obawa autorki listu, że pozostanie już tylko „polubić dolegliwości“, mam nadzieję, zostanie rozwiana przy zmianie leków i trybu życia.

Jednak w razie braku poprawy, po zastosowaniu różnych specyfików (np. preparatów osłaniających, dostępnych nawet bez recepty), wskazana jest porada u specjalisty gastrologa, celem nie tylko „dopasowania“ leczenia, ale i wykluczenia innych możliwych przyczyn dolegliwości.
 (sab)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.