Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
WARTO O NIĄ ZADBAĆ


Kiedy szwankuje trzustka


Trzustka jest narządem, który wydziela enzymy trawienne, a także niektóre hormony, w tym hormon regulujący poziom glukozy we krwi ? insulinę.


Trzustka i dwunastnica. 1 - ogon trzustki, 2 - przewód trzustkowy, 3 - m.wieszadłowy dwunastnicy, 4 - głowa trzustki, 5 - brodawka większa dwunastnicy, 6 - przewód trzustkowy dodatkowy, 7 - brodawka mniejsza dwunastnicy, 8 - przewód żółciowy wspólny, 9 - k


Przez wiele wieków trzustka uchodziła za narząd tajemniczy. Trzustka ukryta jest głęboko w jamie brzusznej, za żołądkiem, po lewej stronie nadbrzusza. Kształtem przypomina podłużną bułkę. Wyróżnia się w niej głowę, trzon i ogon. Jej masa, to 70-100 g, długość – 12-20 cm. Głowa trzustki objęta jest pętlą dwunastnicy, a ogon sięga do wnęki śledziony. Ponieważ „schowana” jest tak głęboko, jest zupełnie niedostępna dla badania palpacyjnego (zewnętrznego, palcami rąk). Można ją wyczuć dopiero, gdy jest powiększona w wyniku choroby, a to już za późno.

Jaką pełni rolę

Jak wspomnieliśmy, trzustka spełnia rolę podwójną. Wytwarza na dobę ok. 2,5 litra soku trzustkowego, czyli enzymów, zapewniających trawienie pokarmów. Produkuje też hormony, przede wszystkim insulinę, której niedobór powoduje, jak wiadomo, rozwój cukrzycy, choroby trapiącej na świecie miliony ludzi.

We wnętrzu trzustki przebiega przewód zwany (od nazwiska odkrywcy) przewodem Wirsunga, uchodzący do dwunastnicy, zazwyczaj razem z przewodem żółciowym. Enzymy wydzielane są do dwunastnicy właśnie przez przewód Wirsunga i tam razem z żółcią, pochodzącą z wątroby, zaczynają proces trawienia pokarmów. Czasem, niestety, bywa i tak, że te same enzymy są przyczyną poważnych zmian w trzustce, o czym niżej.

Drugą rolą trzustki jest wydzielanie insuliny i glukagonu – hormonów sterujących poziom cukru (glukozy) we krwi. Zwłaszcza insulina odgrywa tu istotne znaczenie.

Trzustka spełnia zatem niezwykle ważne zadania, a jej choroby mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Kiedy szwankuje


...
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.