Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
DOMOWE SANATORIUM


Masaż dłoni


Każda osoba chorująca na cukrzycę w ramach samokontroli musi korzystać z glukometru. Stosowanie tego przyrządu wiąże się z nakłuwaniem palca, z którego pobieramy krople krwi do badania.


Głaskanie powierzchni górnej i dolnej palca małego


Głaskanie boczne palca małego


Jest to konieczna czynność powtarzana kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Dlatego diabetyk powinien masować obolałe i często twarde palce dłoni. Do tej czynności niezbędna będzie oliwka i współpraca osoby, która wykona masaż. Przed rozpoczęciem należy wykonać podstawowe czynności: przed każdym masażem umyj ręce mydłem, zdejmij pierścionki, bransoletki, zegarek.

Masaż nie może boleć, więc wykonuj go z wyczuciem, wolno i rytmicznie. Ruchy powinny być zręczne, dokładne i sprężyste. Należy je wykonywać w sposób ciągły, bez odrywania dłoni od powierzchni masowanej. Każdy ruch wykonaj 7-10 razy.

Masaż kończyny górnej podzielimy na cztery etapy. Każdy etap wykonujemy w pozycji siedzącej, dłoń powinna być luźno ułożona. Masujący przytrzymuje dłoń swoją lewą ręką, a prawą wykonuje masaż. U osób leworęcznych będzie to wyglądało odwrotnie.

Etap 1 - Masaż palców

Palce dłoni składają się z paliczków, których jest 14 (palce od 2 do 5 mają po trzy paliczki, a kciuk ma dwa). Palce musimy masować z wyczuciem i skupić się na paliczkach, które są nakłuwane w trakcie badania. Dzięki regularnym masażom powinny zrobić się miękkie i mniej boleć przy badaniu glukometrem.

Zaczynamy od piątego palca (małego).

Głaskanie


...
... pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.