Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
PYTAJ - SPECJALIŚCI WYJAŚNIĄ


Na fali zwrotnej


Od dawna zmagam się z chorobą refluksową. Odezwała się po operacji laparoskopowej woreczka żółciowego. W badaniu gastroskopowym przed trzema laty została stwierdzona duża ilość żółci w żołądku. Otrzymałam leki i było lepiej, ale nadal odczuwałam przykry niesmak, a nad ranem suchość w gardle - pisze czytelniczka.Powtórzyłam gastroskopię w październiku zeszłego roku. Wynik taki sam - duża ilość żółci w żołądku. Wynik testu urazowego (-), diagnoza: refluks gastritis. Pobrano też do badań skrawki śluzówki żołądka - bez istotnych zmian. Specjalista zlecił mi zmianę leku na Controloc, potem Helicid oraz Ulzol. Czuję się dobrze, ale nadal mam mały niesmak w ustach i suche gardło po nocy. Chciałabym wiedzieć, czy tak będzie zawsze. Czy muszę się z tym pogodzić? Mam też chorobę wieńcową. Przyjmuję leki i tej choroby nie czuję. Bardzo chciałabym nie odczuwać również przykrych objawów choroby refluksowej. Czy przyjmując leki, nie powinnam ich odczuwać, czy też ma tak być i muszę te dolegliwości „pokochać“? 0 wyjaśnienia poprosiliśmy prof. Wiktora Łaszewicza, specjalistę z Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych AMB.

Refluks i zgaga

Choroba refluksowa zazwyczaj dotyczy refluksu żołądkowo-przełykowego, czyli tj. fali zwrotnej perystaltyki przewodu pokarmowego z żołądka do przełyku. Następuje cofania się treści pokarmowej i wydzielanych soków trawiennych wbrew normalnemu przesuwaniu „z góry do dołu“. Przy takich zaburzeniach chorzy zazwyczaj odczuwają pieczenie za mostkiem lub od strony nadbrzusza w kierunku gardła, wzdłuż przełyku. Takie dolegliwości określane są mianem zgagi. Objawy te mogą pojawiać się po zbyt obfitym, ciężkostrawnym posiłku. Niekiedy mogą dołączać się odbijania, ulewania czy kwaśno-gorzki smak w ustach.


...
... pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.