Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Niezwykły kubek


Pozwala odmierzyć ilość wymienników węglowodanowych w rozmaitych płynach. Bez skomplikowanych obliczeń. Dla osób z cukrzycą ten kubek to niezwykłe udogodnienie.Kubek Diabetyka – bo taką nazwą określił go wynalazca, wówczas jeszcze student Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - jest prosty w stosowaniu. A co proste bywa genialne.

Aby chory na cukrzycę mógł wyliczyć zapotrzebowanie na kalorie węglowodanowe wprowadzono pojęcie wymiennika węglowodanowego (WW). Jeden WW to ilość produktu (waga), w którym znajduje się 10 gramów czystych węglowodanów, prostych lub złożonych. Wielu diabetykom liczenie WW sprawia trudności, komplikuje stosunkowo swobodne, łatwe żywienie, nawet jeśli pacjent ma stosowną wiedzę.

- Pomysł na rozwiązanie, którego celem było ułatwienie przyjmowania płynów w jednostkach wymienników węglowodanowych narodził się w czasie moich studiów medycznych – mówi redakcji „Pena” lek. med. Sebastian Łaźniak. - W czasie zajęć na oddziale endokrynologicznym i diabetologicznym w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Jurasza w Bydgoszczy , poznałem wiele osób z cukrzycą i zrozumiałem dokładnie z jakimi problemami się borykają. Wtedy też zauważyłem, że nie ma skutecznych rozwiązań ułatwiających kontrole przyjmowania węglowodanów – zwłaszcza dla produktów płynnych. Tym sposobem rozpocząłem pracę nad moim rozwiązaniem, które ostatecznie przybrało formę kubka diabetyka. Kolejnym etapem było pozyska ochrony patentowej, która jest też dowodem unikalności rozwiązania.

Druga nagroda w konkursie


...
... pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.