Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
PLAN MINISTRA ZDROWIA


Panaceum na kolejki - lekarz rodzinny?


Minister w obecności premiera zapowiada skrócenie kolejek do lekarzy. Zamiast czekać do specjalisty pacjenci mają otrzymać większą pomoc ze strony lekarzy rodzinnych. Chorzy na raka będą przyjmowani bez limitów NFZ.


Widok z samolotu na archipelag Svalbard, z największą wyspą Spitsbergen. Stolicą i siedzibą gubernatora prowincji Svalbard jest Longyearbyen.


Bartosz Arłukowicz otrzymał w grudniu od premiera Donalda Tuska ultimatum w sprawie przedstawienia wiarygodnego planu skrócenia kolejek do lekarzy. Do dymisji szefa resortu zdrowia nie doszło. Pierwszego dnia wiosny minister upublicznił receptę na największą zmorę polskich pacjentów – na wydłużające się kolejki do lekarzy.

Podstawą lekarz pierwszego kontaktu

Wielomiesięcznemu oczekiwaniu na wizytę u specjalisty ma zaradzić większe zaangażowanie lekarza pierwszego kontaktu. Podstawowa opieka zdrowotna ma być panaceum na długie czekanie na poradę i terapię. Narodowy Fundusz Zdrowia ma wprowadzić tzw. poradę receptową.

Pacjenci, którzy zgłaszają się tylko po kolejną receptę na lek będą mogli ją otrzymać bez czekania w kolejce do lekarza, niejako „zaocznie”. „Lekarze znają swoich chorych” – uzasadniał minister tę przyjazną pacjentowi nowość.

Na pierwszą wizytę u specjalisty powinien być krótszy okres oczekiwania, jako że lekarze ci będą mieli dla nich wydzielony pakiet .

Pierwsza wizyta podlegać ma wyższej wycenie przez NFZ, ale tylko wtedy, gdy specjalista w czasie co najmniej 6 tygodni postawi diagnozę, opracuje plan terapii i odeśle chorego na leczenie do lekarza rodzinnego.

Nowością będzie możliwość zlecanie przez pielęgniarki niektórych badań, a także wypisywanie recept. Dotyczy to jednak wybranych, przeszkolonych pielęgniarek i wybranych leków.

Cotygodniowy monitoring

Pacjent nie będzie mógł zapisać się jednocześnie do specjalistów w kilku poradniach. W wybranej placówce musi pokazać oryginał skierowania.


...
... pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.