Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
OD REDAKCJI


Plaster na kolejkiPostawione przez premiera zadanie minister wykonał. To znaczy stworzył plan. Czy plan pozwoli wydatnie skrócić kolejki do lekarzy specjalistów, na zabiegi? Osobiście wątpię. I nie ja jeden. Może zauważą poprawę pacjenci onkologiczni. Obawiam się, że jedynie oni.

Pomysł Bartosza Arłukowicza prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz nazwał „plastrem onkologicznym”. To pokazuje stosunek niektórych środowisk medycznych do zaproponowanych rozwiązań. Nomen omen mających poczucie zlekceważenia, pominięcia ich zdania, opinii.

„Lekarz musi być przede wszystkim człowiekiem” – cytuję słowa ministra. I pisze on też niedawno w liście otwartym „Do przyjaciół lekarzy”: „…Równie ważna, jeżeli nie najważniejsza, jest etyka. Można oczywiście być wybitnym specjalistą w swoim fachu, nie poświęcając czasu refleksji etycznej, ale nie można być dobrym lekarzem”. I to wszyscy wiedzą, szkoda jednak, że nie ma to przełożenia na co dzień w szpitalach i przychodniach. W tym zakresie żaden system się nie sprawdza.

Skrócić kolejki do lekarzy można też przez zwiększenie ich liczby, zwłaszcza specjalistów. Tymczasem nie brakuje opinii, że w Polsce mamy ich nadmiar.

Innego zdania jest środowisko lekarskie; lekarze zmuszeni są brać dodatkowe dyżury, dorabiać, zmieniać specjalizację, szukać pracy w innych krajach. Czy liczba 134 tys. lekarzy (według danych NIL) wystarcza na polskie potrzeby opieki zdrowotnej?

Oczywiście można ją zwiększać, można mnożyć liczbę placówek medycznych, szpitali. Ale skąd wziąć na to środki. W tym roku świat przeznaczy na służbę zdrowia 10,5 proc. globalnego PKB. USA aż 17,4 proc., a Polska jedynie 7,6 proc. I to nie jest najmniej – Australia na ten cel wydzieliła zaledwie 6,6 proc. PKB.

Ważne jednak, że resort zdrowia próbuje coś zrobić, próbuje usprawnić system opieki zdrowotnej. Na zmiany mentalności, zmiany niekiedy patologicznych, aroganckich zachowań niektórych przedstawicieli środowiska medycznego przyjdzie pewnie jeszcze poczekać. Oby nie w długiej kolejce. Wymusić je trudno. A pacjentowi w walce o swoje prawa jeszcze trudniej.
 Andrzej Karnowski
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.