Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
NAJWAŻNIEJSZE BADANIA


Szerokie możliwości ultrasonografii


Trudno wyobrazić sobie współczesną diagnostykę medyczną bez stosowania badań ultrasonograficznychPozwalają one lekarzowi – poprzez odpowiednią technikę obrazowania – oglądać i oceniać stan praktycznie wszystkich wewnętrznych obszarów i narządów naszego organizmu. Umożliwia to wykrywanie – często już we wczesnym stadium – różnych chorób czy nieprawidłowości.

Jak to działa

W badaniu USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, które docierają do narządów wewnętrznych, które je w różny sposób pochłaniają lub odbijają. Na monitorze aparatu USG ukazuje się analiza komputerowa tego odbioru, w postaci ciemniejszych lub jaśniejszych punktów, a w niektórych odmianach badań – kolorowych. Punkty te obrazując zarys badanego narządu, pokazują jego kształt i wielkość, strukturę, pozwalają też stwierdzić ewentualne nieprawidłowości w tym narządzie.

Pewność tego badania zależy przede wszystkim od wiedzy i doświadczenia wykonującego lekarza, a także jakości aparatu i w niektórych badaniach od odpowiedniego przygotowania pacjenta. Jak trzeba się przygotować do badania?

USG jamy brzusznej

To najczęstsze z tego typu badań. Lekarz przesuwa głowica aparatu po brzuchu, ustawiając ją w różnych kierunkach. Obraz można nagrać na video lub wydrukować pojedyncze obrazy. Najważniejsza jednak jest dokładna ocena i opis obrazu przez lekarza. W ten sposób badać można następujące narządy znajdujące się w jamie brzusznej – wątrobę, pęcherzyk i przewody żółciowe, nerki, trzustkę, śledzionę, duże naczynia krwionośne, pęcherz i gruczoł krokowy, macicę i jajniki. USG przez powłoki brzuszne nie pozwala natomiast ocenić żołądka , dwunastnicy czy jelit – tu stosuje się już inne badania.

W trakcie USG można precyzyjnie nakłuwać miejsca chorobowo zmienione w wątrobie, nerkach czy trzustce, by pobrać wycinek do badania histopatologicznego (tzw. biopsje).

Przed badaniem pacjent powinien być przynajmniej sześć godzin na czczo i nie palić papierosów. Przed badaniem pęcherza moczowego godzinę wcześniej należy wypić 1,5 litra niegazowanego płynu i nie oddawać moczu, by przyjść na badanie z pełnym pęcherzem (pusty jest zapadnięty i niewiele można zobaczyć).

Wypełniony pęcherz pozwala tez dokładniej określić stan narządów miednicy małej. Łatwo wówczas stwierdzić, czy coś uciska pęcherz (np. powiększona prostata) oraz ile moczu, po jego oddaniu, pozostaje w pęcherzu. Zaleganie moczu może świadczyć o zaburzeniach w jego przepływie.

USG u ginekologa


...
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.