Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ROZMOWA Z AUTORYTETEM


Wyprzedzić raka


Z prof. zw. dr. hab. med. ZBIGNIEWEM WOLSKIM, prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego, kierownikiem Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Dziecięcej Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozmawia Andrzej KarnowskiCo roku rozpoznaje się na świecie ponad 680 tys. przypadków raka gruczołu krokowego. W Polsce dowiaduje się o tym 9 tysięcy pacjentów…

- W Polsce 9 tysięcy mężczyzn, ale w roku 2010, bo w 2013 już rozpoznano 11 tysięcy. Czyli obserwuje się stałą tendencję wzrostową rozpoznawalności i zachorowalności na raka stercza w Polsce. To się obserwuje też w innych krajach.

 

Ale w naszym kraju ten nowotwór złośliwy jest odpowiedzialny za 3 proc. zgonów u mężczyzn.

- Rak jest zawsze złośliwy, aczkolwiek o różnym stopniu złośliwości. Co do liczby zgonów - ma pan rację.

 

Mit choroby jest niekiedy gorszy od samej choroby…

- Tak, to prawda. Zwłaszcza w obecnych czasach. Bo kiedyś uważało się, że każdy nowotwór, szczególnie gruczołu krokowego, jest niewyleczalny. W tej chwili nie jest to prawdą, zwłaszcza w raku stercza.

 

Powodem stosunkowo dużej liczby zgonów jest stosunkowo późne rozpoznanie tej choroby. W pierwszej fazie rozwija się ona bezobjawowo.

- Ale możemy wyprzedzić rozwój choroby wcześniej rozpoznając postacie ukryte choroby, bezobjawowe. Zwłaszcza wtedy, kiedy wiemy jakie grupy ludzi są narażone na rozwój tego nowotworu.

 

Co to za grupy mężczyzn?

- Już w tej chwili te grupy są dokładnie określone. W Polsce tej najważniejszej grupy nie ma, bo to są Afroamerykanie. W Afryce ten problem nie jest tak ważny, bo średnia wieku mieści się w granicach 40-50 lat. A nowotwór stercza rozwija się na ogół po 50, częściej po 60. roku życia. Drugim czynnikiem narażenia jest wiek. Rak rozwija się w postaci klinicznej w wieku około 70. roku życia, czyli im starszy mężczyzna, tym częstość występowania tego nowotworu jest  większa. I trzeci czynnik: występowanie rodzinne nowotworów.

 

Czyli uwarunkowania genetyczne?

- W skrócie można tak to nazwać. Jeśli więc ojciec chorował na raka, to jego synowie – najbliżsi potomkowie w linii męskiej – mają dwukrotnie częstsze występowanie raka niż w tej populacji, gdzie ojciec nie chorował. Jeśli zachorował ojciec i brat tego mężczyzny, lub dwóch jego braci, z trzech, to częstość występowania raka stercza jest 10-11 razy większa. Tu możemy skierować nasze działania na wcześniejsze wykrywanie tego nowotworu. I jeszcze jest jeden czynnik – to są stany przedrakowe.

 

Przykładowo łagodny rozrost gruczołu krokowego.


Profesor Zbigniew Wolski (drugi z prawej, w okularach) podczas operacji radykalnego wycięcia pęcherza z powodu raka.


...
... pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.