Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Alergiczny nieżyt nosa


Te dolegliwości nasilają się zwłaszcza wiosną, gdy wyjdziesz na powietrze, znajdziesz się w lesie. Na różne alergie - na pyłki roślin, pokarmy i substancje chemiczne - cierpi co czwarta osoba.Objawy schorzeń alergicznych spowodowanych alergenami pyłku roślin pojawiają się i nasilają, gdy stężenie pyłku danej rośliny w atmosferze jest wysokie.

W Polsce pylenie roślin rozpoczyna się już na początku lutego, kończy się w drugiej połowie września. I to jest najtrudniejszy okres dla alergików. Głównymi alergenami są pyłki traw, brzozy oraz bylicy.

Typowe objawy

Ponad 60 proc. alergików cierpi na alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny. W okresie pylenia roślin odczuwają oni typowe i współtowarzyszące objawy tej choroby, to znaczy: wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, świąd nosa, kichanie, uczucie zatkania nosa. Jak pokazują badania PBS, prawie połowa osób mających takie objawy uskarża się na bóle głowy, a blisko jedna czwarta na bóle zatok. Nierzadko też łzawią im oczy, mają zapalenie spojówek, odczuwają duszności, uczucie ucisku w obrębie twarzy, upośledzenie węchu.

Po pomoc do lekarza

Bóle w obrębie zatok - okolicach oczu, nasady nosa, policzków i czoła - nasilające się przy pochylaniu, to sygnał alarmowy, że rozpoczął się proces zapalny. Nie stawiajmy jednak sami diagnozy. Ostatecznie co do charakteru naszej choroby powinien wypowiedzieć się lekarz na podstawie dokładnie zebranego wywiadu i badań: wziernikowania jam nosa, testów skórnych, badania immunoglobulin. Przed wizytą u lekarza warto przypomnieć sobie, czy podobne objawy nie występowały o tej samej porze roku w poprzednich latach, czy nasilały się w słoneczne dni, a ustępowały lub znacznie zmniejszały się w czasie deszczu lub w pomieszczeniach zamkniętych.


...
... pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.