Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Alzheimer ? późne stadium cukrzycy?


Eksperymenty naukowców z University of Albany wskazują na powiązania cukrzycy typu 2. z chorobą Alzheimera. To może otwierać drogę do leczenia tego otępienia starczego.

Nazwa schorzenia pochodzi od nazwiska niemieckiego psychiatry, który opisał je przed nieco ponad stu laty. Nie są znane przyczyny tej choroby. W jej przebiegu dochodzi do zaburzeń pamięci, funkcji poznawczych, osobowości, zmian nastroju. Do czynników ryzyka tego schorzenia należy przede wszystkim zaawansowany wiek chorego, ale też problemy zdrowotne układu sercowonaczyniowego (z powodu m.in. cukrzycy). Nie udało się, mimo ogromnego postępu w medycynie, wynaleźć leku na chorobę Alzheimera ani nawet zatrzymującego jej postęp. Terapia farmakologiczna koncentruje się na objawowym leczeniu zaburzeń pamięci i funkcji poznawczych.

Naukowcy z tego amerykańskiego uniwersytetu uzyskali niedawno potwierdzenie, że choroba Alzheimera to jedna z odmian cukrzycy typu 2. Eksperymenty potwierdziły silne związki obu schorzeń. No a jeśli tak jest, to otwiera to perspektywę leczenia tego nieuleczalnego do tej pory postępującego neurodegeneracyjnego schorzenia ośrodkowego układu nerwowego. Chorobę Alzheimera można by leczyć podobnie jak cukrzycę typu 2. Badania na szczurach pokazały, iż udało się wyeliminować zaburzenia pamięci związane z postępem cukrzycy. Szef zespołu badawczego nie wyklucza też, że diabetykom można by profilaktycznie ordynować leki zapobiegające zaburzeniom pamięci.(anka)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.