Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ROZMOWA Z AUTORYTETEM


Cukrzycowa choroba nerek


STANISŁAW CZEKALSKI jest profesorem nauk medycznych od 1986 r. Specjalizował się w zakresie chorób wewnętrznych, nefrologii, endokrynologii, diabetologii, transplantologii i hipertensjologii. Autor 493 publikacji, współredaktor 6 podręczników akademickich, ponad 600 komunikatów zjazdowych, krajowych i zagranicznych. Pracował m.in. na Universite de Paris VI (1994 r.) na stanowisku profesora nadzwyczajnego oraz w amerykańskiej Mavo Clinic. Ukończył studia w Akademii Medycznej w Poznaniu w roku 1963.A z drugiej strony, uszkodzenie nerek zwiększa znacznie ryzyko występowania poważnych powikłań sercowo- naczyniowych, takich jak choroba niedokrwienna serca, choroba dużych naczyń czy udar mózgu.

Postępujące uszkodzenie nerek prowadzi do stopniowego podwyższania się stężenia w surowicy kreatyniny, mocznika, kwasu moczowego wskutek zmniejszania się filtracji kłębuszkowej (którą szacuje się w oparciu o stężenie kreatyniny w surowicy), aż dochodzi w końcu do schyłkowej niewydolności nerek i konieczności leczenia nerkozastępczego, pozwalającego na utrzymanie chorego przy życiu.

Obecnie w Polsce, każdy chory na cukrzycę z przewlekłą schyłkową niewydolnością nerek ma możliwość leczenia jedną z trzech form terapii nerkozastępczej: dializoterapią otrzewnową. hemodializoterapią (tzw. zabiegi sztucznej nerki) lub – przeszczepieniem nerki albo przeszczepieniem nerki i trzustki, jeżeli do tych dwóch ostatnich, najkorzystniejszych metod leczenia, się kwalifikuje. Żadna jednak metoda leczenia nerkozastępczego nie zastępuje w pełni czynności własnych nerek, nie wspominając nawet o dużych kosztach leczenia dializami bądź przeszczepem nerki. Dlatego niezwykle ważne jest zapobieganie, wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie cukrzycowej choroby nerek.

 

Kiedy dochodzi do cukrzycowej choroby nerek?


...
... pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.