Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Dlaczego bolą cię nogi?


Przyczyną bólu może być niedokrwienna choroba kończyn dolnych, zwana też chorobą wystaw sklepowych.


Od 15 czerwca realizowany jest program promujący codzienną aktywność fizyczną jako podstawę w profilaktyce cukrzycy. Nazwano go: ?O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy?. Spacer zapobiega zmianom miażdżycowym w kończynach. - Fot. Andrzej Karnowski


Chory po przejściu kilkuset metrów czuje ból nogi, dlatego musi odpocząć. Aby ukryć prawdziwą przyczynę przystanku, udaje, że ogląda wystawy. Powodem jest miażdżyca, która powoduje zapychanie (zwapnienie) tętnic, co utrudnia przepływ krwi.

Nie czujesz bólu?

Może być też tak, że chory nie czuje bólu. Przyczyną jest pogorszenie ukrwienia oraz unerwienia stopy spowodowane cukrzycą. Zaburzenia w czuciu są groźne. Chory nie zauważy, że obciera go but albo łatwo skaleczy się podczas obcinania paznokci. Te z pozoru niegroźne mikrourazy powodują owrzodzenie i zakażenie. Gojenie się ran jest utrudnione i długotrwałe z powodu niedokrwienia kończyn.

Nie lekceważ objawów

W obu przypadkach – gdy noga bolilub na odwrót, gdy chory traci w niej czucie – skutki mogą być poważne. Pojawia się bowiem groźba martwicy, gangreny i w efekcie amputacji palców, stopy, a w końcu całej nogi. Dlatego tak ważne jest, żeby nie lekceważyć pozornie niegroźnych objawów opisanych powyżej. Właściwa pomoc lekarska pomoże przywrócić prawidłowe krążenie krwi i pozwoli ocalić nogę.

Jesteś w grupie ryzyka, jeżeli:

 • jesteś mężczyzną (choć problem dotyczy także kobiet)
 • skończyłeś 50 lat
 • palisz papierosy
 • masz cukrzycę, nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu
 • prowadzisz bierny tryb życia
 • zaniedbujesz swoje zdrowie i unikasz badań

Koniecznie zgłoś się do lekarza, jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy!

 • Czujesz ból podczas chodzenia. Noga drętwieje, cierpnie, czujesz mrowienie. Gdy stajesz, zaobserwuj, ile czasu jest potrzebne, żeby ból minął i gdzie dokładnie cię boli: w udzie, łydce czy stopie? A może ból się przemieszcza?
 • Odczuwasz ból nawet wtedy, gdy nie chodzisz (tzw. ból spoczynkowy)
 • Nie możesz spać na leżąco i próbujesz zasnąć w pozycji siedzącej
 • Rana po pozornie niegroźnym skaleczeniu nie chce się goić
 • Na palcach lub stopie pojawiają się owrzodzenia
 • Tracisz czucie w stopach: nie czujesz, że but cię obciera, że masz w nim kamień, że skaleczyłeś się przy obcinaniu paznokci lub usuwaniu odcisku i słabiej reagujesz na ciepło oraz zimno.

Czy jesteś chory?

 • Poproś lekarza lub pielęgniarkę o sprawdzenie, czy wyczuwalne jest tętno za kostką boczną, pod kolanem oraz w pachwinie.

...
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.