Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 23 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Kawa niczym ropa naftowa


Czarny napój, od którego większość z nas zaczyna dzień, napędza światową gospodarkę niemal w takim samym stopniu, co ropa naftowa. Rocznie pijemy około 700 miliardów filiżanek kawy.Kawa ma bardzo duże znaczenie gospodarcze. Pod względem wartości w handlu międzynarodowym zajmuje drugie miejsce, zaraz za ropą naftową. - Jest więc drugim produktem napędzającym gospodarkę światową -mówiła podczas Festiwalu Nauki w Lublinie prof. Barbara Sawicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

W Polsce na kawę wydajemy ponad 135 mln złotych rocznie. Jednak daleko nam do rekordzistów. Podczas gdy Polak wypija średnio 3 kg kawy rocznie, to przeciętny Fin spożywa jej aż 13 kg.

Jednak krajem, który konsumuje najwięcej kawy na świecie są Stany Zjednoczone, w których spożywa się 17 proc. jej światowej produkcji. Na drugim miejscu jest Brazylia - 14 proc., a na trzecim Niemcy - 7 proc.

- Najczęściej kupujemy kawę ziarnistą, która stanowi ponad 56 proc. naszych kawowych zakupów. Kolejna pod względem popularności jest kawa mielona - 35 proc., a następna - kawa w kapsułkach - 9 proc. - mówiła prof.  Sawicka.

Klimat, w jakim można uprawiać kawę, zależy od jej gatunku. Obecnie uprawia się ją na obszarze 10 mln hektarów, a z jednego hektara uprawy uzyskuje się 8 ton kawy. Wytwarzaniem jej w skali globalnej zajmuje się 25 milionów drobnych producentów. Największy udział w uprawach ma Ameryka Południowa - prawie 60 proc. Na kolejnym miejscu jest Azja, w której znajduje się 40 proc. upraw, a reszta produkcji pochodzi z Afryki, Oceanii i Północnej Ameryki.


...
... pełny artykuł jest na 23 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.