Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
CHOROBY TWÓRCÓW


Komponował w cierpieniu


Kochamy i podziwiamy to co stworzyli. Muzykę, obrazy, rzeźby, wirtuozerię gry, aktorstwo, literaturę... Znamy niekiedy ich biografie. Mało wiemy, albo zgoła nic, o niekiedy wielkich zmaganiach z chorobami. Co im dolega - to, jakie cierpienia towarzyszyły wspinaczce na Parnas, co dolegało wielkim luminarzom sztuki?Ludwiga van Beethovena podziwiał cały Wiedeń. W ostatnich latach osiemnastego stulecia zarabiał najwięcej ze wszystkich kompozytorów niemieckich i austriackich. Nikogo to nie dziwiło. Mało kto jednak wiedział, że muzykowi, dla którego słuch był najważniejszym ze zmysłów, doskwierają nieznośne szumy, dzwonienia, a nawet huk w uszach. Zagrożenie wieczną ciszą stawało się coraz bardziej prawdopodobne...

Lekarze ordynowali mu olejek migdałowy oraz napary ziół. Zalecali też letnie kąpiele w falach Dunaju, z towarzyszeniem „środków wzmacniających“. Wszystko to na nic się zdawało. Beethoven cierpiał coraz bardziej. Twierdził, że za jego postępującą głuchotę odpowiedzialni są lekarze, którzy zamiast pomagać, wzmagają postęp choroby.

Mistrz nie przestawał komponować. Stosował specjalne douszne trąbki. Ich końce wkładał dość głęboko do małżowiny usznej, co mogło powodować stany zapalne. W ostatnich latach – komponował niemal do końca życia, czyli do lat dwudziestych XIX wieku – używał m.in. drewnianej pałeczki. Jej jeden koniec umieszczał w pudle rezonansowym fortepianu, zaś drugi trzymał w zębach.

Postępująca głuchota prowadziła kompozytora do chorobliwego przygnębienia. Depresję „topił“ w alkoholu. Towarzyszyły temu wymioty, biegunki, bóle brzucha.

Głuchota Beethovena dotknęła już w wieku 25 lat. On sam w „testamencie heiligenstadzkim“ przyznaje się co prawda, że słuch zaczął tracić od 28. roku życia, ale biografowie znaleźli przesłanki wskazujące, że już podczas studiów u Haydna w Wiedniu pojawiły się początki choroby.


...
... pełny artykuł jest na 18 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.