Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
CO GODZINĘ AMPUTACJA


Ocal nogę ? apelują chirurdzy


Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej postanowiło nagłośnić problem amputacji kończyn dolnych spowodowanych ich niedokrwieniem. Okazuje się, że trzy czwarte amputacji można uniknąć.


Za 10 lat co dwudziesty Polak będzie miał więcej niż 85 lat i co najmniej cztery poważne schorzenia: udary mózgu, zawały serca, niewydolność krążenia, niewydolność nerek, wątroby? - Fot. Robert Koniec


Co 15 sekund na świecie dochodzi do amputacji kończyny. 70 proc. tych zabiegów dotyczy chorych na cukrzycę. Obniża się też wiek pacjentów z cukrzycą, którzy trafiają na stół operacyjny z powodu zespołu stopy cukrzycowej.

Nie wolno skazywać na kalectwo

„Miażdżycę w Polsce ma ponad 1 mln osób. Cukrzycę ponad 1 mln osób. Problem narasta, ponieważ społeczeństwo się starzeje. Czas podjąć skuteczne działania, by zatrzymać epidemię bierności i zaniedbań. Nikogo nie wolno nam skazywać na kalectwo” – apelują lekarz skupieni w PTChN.

W minionym roku postanowili nagłośnić problem. Chcą, aby każdy potencjalny pacjent wiedział, czym jest niedrożność tętnic, jak ją rozpoznać, jak leczyć. Dlatego popularyzują tę tematykę, prowadzą edukację. Zamierzają organizować konferencje dla specjalistów, warsztaty dla lekarzy rodzinnych i pielęgniarek. Uważają, że nacisk należy położyć na diagnostykę. Walczyć trzeba z zagrożeniami, z przyczynami, a nie jedynie ze skutkami. Apelują o organizowanie sieci oddziałów i poradni specjalistycznych.

Zwrócić uwagę społeczeństwa

- Co godzinę ktoś w naszym kraju traci nogę – twierdzi dr hab. n. med. Wacław Kuczmik, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. - W związku z tym podjęliśmy akcję pod hasłem „Ocal nogę”. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na problem amputacji, problem niedokrwienia kończyn dolnych. Sama akcja jest kierowana przede wszystkim do chorych, ale również do ich rodzin, dzieci naszych chorych, wnuków naszych chorych, po to, aby zarówno nasi chorzy, jak i ich rodziny wiedziały na jakie objawy zwracać uwagę i gdzie szukać pomocy. Chcemy również zwrócić się do ludzi młodych, wskazując na możliwość modyfikacji czynników ryzyka, tak aby ewentualnie w przyszłości ta liczba zachorowań na niedokrwienie kończyn dolnych była mniejsza, a w konsekwencji – zmalała liczba amputacji. Nie ukrywam, że chcemy także dotrzeć do lekarzy rodzinnych, poszerzyć ich wiedzę na temat niedokrwienia kończyn dolnych. To jest grupa lekarzy, do których pacjenci bardzo często zgłaszają się w pierwszej kolejności z problemem niedokrwienia kończyn. I wreszcie chcemy naszą akcję skierować do studentów.


...
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.